Переговори у Стамбулі не принесли бажаних результатів для України

Марк Врублевський  |  П'ятниця, 16 травня 2025, 18:08
Головного бажаного результату для України у вигляді 30-денного припинення вогню на переговорах, що відбулися між українською і російською делегаціями у Стамбулі, досягти не вдалося.
Переговори у Стамбулі не принесли бажаних результатів для України

У палаці Долмабахче в Стамбулі завершився перший за три роки прямий раунд переговорів між українською та російською делегаціями, який тривав близько двох годин у закритому форматі. Зустріч, що мала на меті знайти шляхи до припинення війни, не принесла результату через нереалістичні вимоги російської сторони та принципові розбіжності між делегаціями.

Українську делегацію очолив міністр оборони Рустем Умєров, до складу якої увійшли військові, розвідники, а також представники Офісу Президента, зокрема Андрій Єрмак та його заступники. Сторону держави-агресора представляв помічник президента рф Володимир Мединський, разом із заступником міністра закордонних справ Михайлом Галузіним, начальником Головного управління Генштабу Ігорем Костюковим та заступником міністра оборони Олександром Фоміним. Переговори відбувалися за посередництва Туреччини, а глава турецького МЗС Хакан Фідан у вступному слові закликав сторони скористатися "вікном можливостей" для миру.

Основною метою української делегації було досягнення 30-денного припинення вогню, обмін полоненими та повернення депортованих українських дітей. Умєров наголосив, що мир можливий лише за умови тимчасового припинення бойових дій і виконання гуманітарних вимог. Проте російська сторона висунула ультиматум, який передбачав виведення українських військ із територій, які рф не захопила воєнним шляхом, але заявила про їх анексію (маються на увазі повністю Донецька, Луганьска, Запорізька і Херсонська області), що було категорично відхилено Україною. Дипломатичні джерела повідомили, що такі вимоги "нереалістичні та виходять за рамки попередніх домовленостей".

Переговори проходили в напруженій атмосфері: сторони спілкувалися через перекладачів, а за даними ЗМІ, вже за годину після початку стало очевидним, що "прірва між позиціями занадто велика". Делегація росії наполягала на асоціаціях із переговорами 2022 року, заявляючи про необхідність "врахування реалій на місцях", що, за оцінками українських дипломатів, є спробою легітимізувати окупацію. Україна, зі свого боку, відстоювала територіальну цілісність, закріплену в Конституції, і відмовилася обговорювати статус тимчасово окупованих територій, зокрема Криму.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, який напередодні зустрівся з Володимиром Зеленським в Анкарі, висловив жаль через відсутність прогресу, але зазначив, що Туреччина готова й надалі сприяти діалогу. "Один шлях веде до миру, інший – до руйнувань", – процитував Фідан слова Ердогана, сказані на початку зустрічі.

Підсумки переговорів викликали песимістичні оцінки. Зеленський, коментуючи результати, заявив, що росія "вкотре продемонструвала небажання закінчувати війну", і підкреслив, що без участі путіна такі зустрічі мають "бутафорський характер". Він також підтвердив, що Україна координуватиме подальші кроки з партнерами, зокрема США, які вже готують нові санкції проти рф через провал переговорів.

Міжнародна реакція була стриманою. Держсекретар США Марко Рубіо, який не був присутній на зустрічі, зазначив, що не очікував прориву без особистої участі Трампа і путіна. Європейські лідери, зокрема Еммануель Макрон і Кір Стармер, звинуватили росію в затягуванні часу, а в дипломатичних колах дедалі частіше говорять про необхідність посилення тиску на Москву. "Те, що ми побачили вчора і вночі, є ще одним доказом того, що Путін несерйозно ставиться до миру. Він накивав п'ятами. І я думаю, що дуже важливо, щоб у нас була абсолютна єдність з нашими союзниками" - вважає британський прем'єр Кір Стармер.

Хоча переговори завершилися без конкретних домовленостей щодо припинення вогню, українська делегація залишилася в Стамбулі для консультацій із турецькою стороною та представниками США, які прибули 16 травня. Аналітики вважають, що цей раунд став радше символічним кроком, який показав готовність України до діалогу, але водночас підкреслив небажання Росії йти на компроміси. Наступні кроки залежатимуть від реакції міжнародної спільноти та готовності Заходу реалізувати обіцяні санкції.

Україна і росія домовилися про повторну зустріч, – написав міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан.

Рустем Умеров заявив, що готується і зустріч президентів України та росії і підкреслив про домовленість про обмін полоненими в форматі 1000 на 1000: "Нашим пріоритетом є люди. Ми вели переговори для того, щоб досягти можливості обміну полоненими - 1000 на 1000. Для нас важливо, що вдалося цього досягти. Другою метою є домовленість щодо припинення вогню. Команди працюватимуть над деталями".

Перший заступник голови МЗС Сергій Кислиця додав, що зустріч лідерів України та росії дозволить вирішити багато питань, бо тільки путін ухвалює рішення в росії.

Речник МЗС Георгій Тихий наголосив, що не може розкривати зміст переговорів, але зазначив, що рф висунула неприйнятні умови. Україна відстоювала свою позицію.

За словами Тихого, російська делегація, можливо, мала обмежений мандат, щоб підписати який-небудь документ про припинення вогню, на відміну від української.

comments powered by HyperComments