В Одесі почалися ремонтні роботи на пошкоджених росіянами пам'ятках архітектури

Олександра Олександровська  |  Субота, 24 травня 2025, 13:46
Ми подивилися, що відбувається з пам'ятками архітектури, які були зруйновані чи пошкоджені внаслідок російського ракетного удару ще 31 січня у історичному центрі Одеси. Це Філармонія, готель "Брістоль", музей західного і східного мистецтва, а також ще один дуже цікавий будинок.
В Одесі почалися ремонтні роботи на пошкоджених росіянами пам'ятках архітектури

Найбільше постраждав від ракетного удару 31 січня готель "Брістоль" - саме у нього влучила балістична ракета. 

Готель "Брістоль" – це пам’ятка архітектури в історичному центрі Одеси, розташована на вулиці Італійській, 15, навпроти будівлі Одеської філармонії. Зведений у 1898–1899 роках за проєктом архітекторів Олександра Бернардацці та Луїджі Молінарі у стилі необарокко, готель вирізняється неокласичними статуями та білими мармуровими колонами. На момент відкриття він вважався одним із найрозкішніших готелів міста, оснащений ліфтом, автономним електричним і паровим забезпеченням та пральнею. У 2010 році після реконструкції готель повернули до його історичного вигляду, і він отримав статус п’ятизіркового.

Внаслідок російського ракетного удару по історичному центру Одеси готель зазнав серйозних пошкоджень: всередині повністю зруйновані дах та перекриття, обвалилася цегляна кладка, були вибиті вікна, постраждали інтер’єр та фасад. Зараз на пам'ятці архітектури вже ведуться ремонтні роботи - працює кран, за допомогою якого з зруйнованої середини будівлі акуратно демонтують пошкоджені конструкції та розбирають завали.

Одеська обласна філармонія імені Давида Ойстраха розташована в історичному центрі міста, в будівлі колишньої Нової купецької біржі, зведеної у 1899 році за ескізним проєктом архітекторів Вікентія Прохаски і Олександра Бернардацці в стилі італійської готики. З 1946 року тут розміщується філармонія, концертний зал якої на 1000 місць славиться своєю красою. Дерев’яна стеля з ліванського кедра без єдиного цвяха, позолота, розписи та панно петербурзького художника Миколи Каразіна роблять зал одним із найкращих в Європі.

2021 року розпочалася реконструкція Філармонії за програмою "великого будівництва", яку через початок війни фактично заморозили. У 2023 році будівля увійшла до списку об’єктів ЮНЕСКО під посиленим захистом.

31 січня будівля зазнала значних пошкоджень: вибуховою хвилею вибито автентичне столярне заповнення головного входу, пошкоджено вітражі та внутрішнє оздоблення. Через це заходи філармонії тимчасово перенесли до Одеського театру музичної комедії. За допомоги міжнародних організацій та волонтерів йде процес реставрації вітражів та вхідного комплексу, які були демонтовані після обстрілу.

Ще одним будинком, який зазнав пошкоджень від обстрілу 31 січня, стала пам'ятка архітектури, відома як "готель "Біржа". Це триповерховий і дуже великий за своєю площею будинок, зведений у XIX столітті спочатку як зерновий склад, а у 1867 р. перебудований на прибутковий будинок спадкоємців Черепеннікова. У 1887 році тут надбудували третій поверх та заново облаштували весь фасад для нового власника - Самуїла Бродського, який став використовувати будинок як готель. У 1912 р. зробили ще одну повну реконструкцію. З 1898 р. і до розпаду російської імперії будинком володіла родина Спорділлі, яка була власником розташованого тут готелю "Біржа" та ще декількох готелів у Одесі.

В радянський період в будинку розташовувалися різні державні установи, зараз - тут фактично офісний центр, а на першому поверсі - різноманітні кафе і крамниці.

Будинок також постраждав від згаданого вище обстрілу - ми бачим закриті деревом вікна. Але що цікаво, вибухова хвиля не пошкодила одну з цікавинок і цього будинку, і всього перехрестя. Це встановлена на даху з боку вулиці Ніни Строкатої фігура-силует кота зі зв'язкою сосисок.

Одеський музей Західного і Східного мистецтва стоїть на розі вулиць Італійської і Грецької - початково це був палац купця Олександра Абази. Будівлю, яка є пам’яткою архітектури XIX століття, звели у 1856–1858 роках за проєктом архітектора Людвига Оттона у стилі еклектики, поєднуючи елементи бароко, рококо та ампіру. Палац, призначений для прийомів і балів, вражає вишуканим фасадом із еркером та розкішним інтер’єром, зокрема мармуровими сходами з купідонами. Будівля потім була гімназією, багато разів перебудовувалася та реконструювалася.

Музей заснували у 1923 році на базі приватних колекцій, доповнених експонатами з міського музею витончених мистецтв, Новоросійського університету, Ермітажу та інших установ.

20 липня 2023 року будівля постраждала від російського ракетного обстрілу: були пошкоджені фасад, вікна та внутрішнє оздоблення. Наразі тривають переговори з ЮНЕСКО щодо консервації та реставрації. Більша частина експпозиції евакуйована та законсервована. Постраждав музей і від січневого обстрілу. Зараз майже всі фасадні вікна закриті деревом.

Також суттєво постраждали від російського удару і інші історичні будівлі поруч з готелем "Брістоль".

comments powered by HyperComments