Великоднє перемир'я: що відбувалося насправді та які його результати

Що запропонував президент росії путін
19 квітня 2025 року президент росії Володимир путін оголосив про одностороннє 30-годинне припинення вогню в Україні, яке мало тривати з 18:00 19 квітня до 00:00 21 квітня. Це так зване "великоднє перемир'я" було представлене як жест доброї волі напередодні Великодня, щоб дати можливість цивільним відзначити свято. У міноборони рф заявили, що російські війська дотримуватимуться режиму припинення вогню за умови взаємного виконання з боку України, але залишатимуться готовими до відбиття "можливих провокацій".
Відповідь України
Президент України Володимир Зеленський висловив скептичну реакцію на ініціативу путіна. Увечері 19 квітня, коли перемир'я мало розпочатися, Зеленський зазначив, що в цей час по всій Україні було оголошено повітряну тривогу через російські ударні дрони, а ППО та авіація вже працювали для захисту. "Шахеди в нашому небі – це справжнє ставлення путіна до Великодня і до життів людей", – заявив він. Водночас Зеленський підкреслив, що Україна готова до повного припинення вогню, якщо росія дійсно припинить бойові дії, і запропонував продовжити перемир'я на 30 днів, якщо "повна тиша дійсно запанує".
Як росія насправді дотримувалася запропонованого припинення вогню
Незважаючи на оголошене перемир'я, росія не дотрималася своїх зобов'язань. За даними Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, з 18:00 19 квітня до 00:00 20 квітня російські війська здійснили 387 обстрілів, 19 штурмових дій та 290 разів застосовували безпілотники. Станом на 06:00 20 квітня зафіксовано 59 обстрілів і 5 штурмових дій, а з 00:00 до 12:00 20 квітня – ще 26 штурмових дій.
Повітряна тривога в Україні, зокрема в Києві, розпочалася майже одразу після оголошення перемир'я через активність російських дронів, хоча тривогу в столиці скасували о 18:00 19 квітня. Але протягом доби 20 квітня в Україні дійсно не було повітряних тривог, та росіяни не завдавали повітряних ударів, зробивши своєрідну паузу.
Це свідчить про те, що росія не припинила бойові дії, попри власну ініціативу.
Перспективи припинення вогню
Пропозиція Зеленського продовжити перемир'я на 30 днів, оприлюднена вдень 20 квітня, мала на меті перевірити щирість намірів оосії та створити умови для тривалішого миру. Зокрема, він запропонував росії відмовитися від ударів далекобійними дронами та ракетами по цивільній інфраструктурі терміном не менше ніж на 30 днів із можливістю продовження. "Якщо росія не погодиться на такий крок, це буде доказом того, що вона хоче й надалі робити лише те, що знищує життя людей і продовжує війну", - наголосив Зеленський.
Також голова офісу президента Андрій Єрмак заявив, що Україна розглядає таке, навіть короткотермінове, перемир'я як основу для подальшого припинення вогню та мирних переговорів.
Однак речник путіна Дмитро пєсков увечері 20 квітня заявив, що президент росії не давав наказу про продовження "великоднього перемир'я".
У російському міноборони заявили, що їх війська із закінченням "великоднього перемир'я" продовжили проведення так званої "СВО". На росії цинічно стверджують, що "суворо дотримувалися режиму припинення вогню" та звинуватили українську сторону у порушенні "перемир’я".
І російські заяви підтвердилися - вже рано вранці 21 квітня росіяни завдали повітряний удар по України, запустивши ракети по Миколаївській та Херсонській областям, а також майже сотню "шахедів".
Враховуючи порушення росією навіть короткострокового 30-годинного режиму тиші, перспективи повноцінного 30-денного припинення вогню виглядають малоймовірними. Експерти, зокрема Ніко Ланґе з Мюнхенської конференції з безпеки, вважають, що росія може використати будь-яке перемир'я для перегрупування сил, а не для досягнення миру.
Попередні переговори в Саудівській Аравії 11 березня, де Україна погодилася на 30-денне перемир'я за умови взаємності, також не дали результатів через небажання росії виконувати домовленості. Таким чином, без реальних гарантій і механізмів контролю надії на тривале припинення вогню залишаються примарними.