Як путін проігнорував президента Бразилії

Президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва зазнав невдачі у своїй спробі переконати російського диктатора Володимира путіна взяти участь у мирних переговорах з Україною, запланованих на 15 травня у Стамбулі. Візит, який мав стати важливим кроком у дипломатичних зусиллях для врегулювання війни в Україні, завершився безрезультатно, оскільки путін так і не зустрівся з бразильським президентом.
Лула да Сілва прибув до москви після завершення регіонального форуму в Китаї, плануючи зупинку на зворотному шляху до Бразилії. Напередодні, під час пресконференції в Пекіні, він заявив, що має намір особисто звернутися до Путіна із закликом поїхати до Стамбула для прямих переговорів із президентом України Володимиром Зеленським. "Мені нічого не коштує сказати: 'Гей, товаришу путін, їдь до Стамбулу і домовляйся, чорт забирай'", – цитувався бразильський лідер у ЗМІ.
Проте, за інформацією російських джерел, путін весь час перебування бразильського літака в аеропорту "Внуково" – майже чотири години – був зайнятий переговорами з прем’єр-міністром Малайзії Анваром Ібрагімом. Зустріч із малайзійським лідером тривала до 17:11 за місцевим часом, після чого Лула да Сілва покинув москву, так і не дочекавшись зустрічі. Посольство Бразилії пізніше підтвердило, що зустріч із путіним не відбулася.
Можливо, що путін навмисне уникнув зустрічі, щоб не брати на себе зобов’язань перед переговорами в Туреччині, де Зеленський наполягає на його особистій присутності, оскільки боїться втратити ініціативу в переговорному процесі.
Мирні переговори в Стамбулі, заплановані на 15 травня, мали стати першими прямими перемовинами між Києвом і москвою з 2022 року. Зеленський неодноразово наголошував, що готовий до зустрічі лише з путіним, відкидаючи формат делегацій. Водночас російська сторона досі не підтвердила, хто представлятиме Москву на переговорах, а джерела, близькі до ФСБ, повідомляють, що путін не планує їхати до Туреччини.
Візит Лули да Сілви до Москви також викликав суперечливі оцінки через його нещодавню присутність на параді 9 травня в росії, що сприйнялося як неоднозначний сигнал у контексті війни. Сам бразильський президент наполягає, що його країна залишається нейтральною і прагне сприяти миру, однак його дипломатична ініціатива, схоже, не принесла очікуваних результатів.