В Одесі завершилися археологічні розкопки: чи вдалося знайти фортецю Хаджибей

У центрі Одеси на Приморському бульварі завершилися археологічні розкопки, які тривали протягом кінця червня - липня 2025 року. Експедиція, що об’єднала студентів та викладачів Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. Ушинського та співробітників Інституту археології НАН України, принесла значні відкриття, які проливають світло на давню історію міста.
Роботи проводилися поблизу пам’ятника Дюку де Рішельє та фунікулера, де раніше георадарні дослідження 2021 року виявили аномалії, не пов’язані з сучасними комунальними інженерними комунікаціями.
Археологи виявили культурні шари, що сягають V століття до н.е., включаючи залишки давньогрецької колонії Гавань Істріан, а також артефакти періоду Римської імперії, які можуть свідчити про існування на місці Одеси античного поселення не лише в епоху Давньої Греції, а римського періоду. Тим паче, що у ІІ-ІІІ століттях нашої ери кордони римської провінції Нижня Мезія підходили на півдні нинішньої Одеської області і цілком могли включати і територію сучасної Одеси.
Серед знахідок – фрагменти античної кераміки, османські капітелі та масивна кладка XVIII століття, яку вважають частиною стіни артилерійської батареї фортеці Хаджибей. Керівник розкопок - ректор педагогічного університету Андрій Красножон назвав сезон надзвичайно успішним і пообіцяв детальний звіт про результати найближчим часом.
Особливу увагу привернула знахідка стіни, ймовірно пов’язаної з турецькою фортецею, що може стати ключем до локалізації Хаджибейського замку – попередника сучасної Одеси. Археологи планують продовжити дослідження в майбутньому, а також розглядають можливість музеєфікації знахідок на місці.
Однак, зараз частину розкопів просто засипають грунтом. Тобто, на даний момент мова про їх музеєфікацію, як це зробили з античними розкопками, що проводилися на тому ж Приморському бульварі 2008 року, не йдеться.