Ракети для Patriot вже відправляють до України: які країни це профінансують

Президент США Дональд Трамп заявив у 14 липня, що США продаватимуть зброю, в тому числі ракети до ЗРК Patriot, країнам НАТО, щоб ті потім могли надати її Києву. Потім 15 липня під час прес-конференції на авіабазі Ендрюсь президент США Дональд Трамп заявив, що обіцяні ним ракети для комплексів протиповітряної оборони Patriot вже постачаються в Україну.
"Вони надходять із Німеччини, і потім Німеччина їх замістить. І в усіх випадках Сполученим Штатам все буде повністю відшкодовано", - сказав Трамп.
Одночасно з заявою Трампа, Данія, Нідерланди і Швеція заявили, що хочуть взяти участь у плані президента США Дональда Трампа щодо купівлі Європою американської зброї для України.
Міністр закордонних справ Данії Ларс Локке Расмуссен, виступаючи перед журналістами у штаб-квартирі Європейської Ради в Брюсселі, заявив, що його країна готова придбати американську зброю для України. "Я з гордістю можу сказати, що ми є найбільшою підтримкою України на душу населення, тому, звичайно, ми готові це зробити", - сказав Расмуссен, додавши, що "це йде пліч-о-пліч з Данською моделлю".
Данська модель - це механізм прямої підтримки оборонної промисловості України. Згідно з даними Міністерства закордонних справ Данії, відколи росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, Данія надала близько 9 мільярдів євро військової підтримки та близько 867 мільйонів євро цивільної допомоги.
Расмуссен пояснив, що, хоча Данія не має власних ракет Patriot, її уряд повинен "схилитися до цього" і "надати гроші" для придбання цих систем протиракетної оборони. "Ми повинні опрацювати деталі", - сказав Расмуссен.
Данський міністр також заявив, що нові меседжі Трампа щодо росії та України є "дуже, дуже важливими з точки зору прийняття надання зброї, а також схеми санкцій".
Його нідерландський колега Каспар Вельдкамп заявив, що Нідерланди розглядають можливість участі у схемі "з позитивним нахилом". "Ми подивимося, що ми можемо зробити у зв'язку із заявами Трампа, і будемо діяти далі", - сказав він.
Швеція також сприятиме зусиллям, спрямованим на збільшення поставок зброї в Україну. "Ми вітаємо американське рішення зробити можливим посилення санкцій проти росії і прокласти шлях для постачання Patriot та інших систем озброєнь в Україну. Швеція зробить свій внесок", - заявив міністр оборони Швеції Пал Йонсон, але не уточнив подробиць про підтримку.
Президент США і досі вважає, що російський диктатор путін хоче завершити війну в Україні, попри те, що його дії поки що розходяться зі словами. "Він часто каже, що хоче миру. І я думаю, він хоче. Я сподіваюся, що він хоче. Ми скоро дізнаємося", - додав американський президент.
При цьому Трамп зазначив, що відведений ним на укладання мирної угоди термін у 50 днів може "закінчитися раніше".
Він відмовився розкривати деталі санкцій, які будуть застосовані до росії у разі недосягнення мирної угоди, але зазначив що «вони будуть дуже відчутні», «дуже потужні» і погано позначаться «на залучених країнах».