На москві згорів інститут, в якому розробляли системи зв'язку та РЕБ для російських спецслужб

Субота, 22 лютого 2025, 12:22
Пожежа у московському інституті обчислювальної техніки ім. Лебедєва сталася ще вночі 20 лютого, але аналіз діяльності цього інституту та наслідки пожежі сталі відомі лише зараз. Розповідаємо, чому ця пожежа важлива для України.
На москві згорів інститут, в якому розробляли системи зв'язку та РЕБ для російських спецслужб

20 лютого 2025 року в Москві сталася масштабна пожежа в Інституті точної механіки та обчислювальної техніки (ІТМіВТ) імені Лебедєва. Вогонь охопив площу 1500 квадратних метрів, призвівши до обвалу стін та даху будівлі. У гасінні пожежі брали участь понад 170 рятувальників та 50 одиниць техніки, включно з вертольотом Ка-32, який скинув 400 тонн води. Ліквідувати займання вдалося лише наступного ранку.

Всі 30 осіб, що перебували в будівлі, евакуювалися без постраждалих.

Цікаво, що пожежа почалася не внаслідок "прильоту" дрона, а з іншої причини. І у будівлі інституту було щось таке, завдяки чому вогонь був настільки сильним, що традиційні засоби гасіння пожеж не дали жодного результату. Фактично, пожежа припинилася лише тоді, коли будівля згоріла вщент настільки, що у ній впали перекриття між поверхами та обвалилися стіни. Тому якщо припустити, що інститут загорівся не з причини недбальства чи недотримання техніки безпеки, а з "інших причин" - то загоряння почалося таким чином, щоб його неможливо було погасити.

ІТМіВТ імені Лебедєва, заснований у 1948 році, є провідною науковою установою російської академії наук, що спеціалізується на розробці та виробництві засобів обчислювальної техніки, електронних модулів та блоків. Продукція інституту використовується в системах протиракетної оборони (ПРО), системах попередження про ракетний напад (СПРН) та системах контролю космічного простору (СККП). Крім того, інститут розробляє апаратно-програмні комплекси СОРМ для стеження за користувачами мобільного зв'язку та інтернету, а також SIM-карти з російським шифруванням. Зокрема, інститут займався  розробкою високопродуктивних обчислювальних систем, що використовуються для забезпечення національної безпеки, геоінформаційних та навігаційних систем країни агресора.

Одним з головних завдань цього інституту ще з радянських часів була розробка та втілення систем протиракетної оборони спочатку СРСР, а потім і сучасної росії.

ІТМіВТ є стратегічним акціонерним товариством, 100% акцій якого належать державі. Серед замовників інституту — Міністерство оборони, Міністерство закордонних справ, Міністерство цифрового розвитку, МНС, Мінпромторг, підприємства військово-промислового комплексу, аерокосмічної, паливно-енергетичної та телекомунікаційних галузей, а також органи влади.

Інститут включений до списку санкцій ЄС як організація «що працює в російському секторі інформаційних технологій і має ліцензію, видану Центром ФСБ з ліцензування, сертифікації та захисту державної таємниці».

Наразі офіційні причини пожежі не оприлюднені. Втім, з огляду на стратегічне значення інституту для обороноздатності та безпеки росії, наслідки цієї події можуть мати серйозний вплив на відповідні галузі та програми. Фактично, знищення цього інституту дуже серйозно вплине на хід війни та може спричинити суттєве зменшення якості російських систем зв'язку та керування системами ППО та ПРО.

comments powered by HyperComments