Як Чехія та Німеччина шукають боєприпаси для України
Українська армія вже протягом найближчих тижнів можуть отримати до 500 тисяч артилерійських снарядів калібру 155 мм і до 300 тисяч калібру 122 мм, переговори про купівлю яких у третіх країн велися з ініціативи Чехії. Про це 2 березня, повідомило агентство Bloomberg із посиланням на главу департаменту оборонної політики і стратегії міноборони Чеської республіки Яна Жиреша.
За словами чиновника, в ініціативі Чехії вже бере участь низка європейських країн. При цьому Жиреш не уточнив, у кого саме закуплять снаряди. Постачальники і спонсори ініціативи можуть бути розкриті після того, як Київ отримає боєприпаси, зазначив Жиреш.
Про те, що Чехія знайшла 800 тисяч снарядів для України у потенційних постачальників за межами ЄС, маючи на увазі Південну Корею та Південно-Африканську республіку, повідомив на початку лютого президент республіки Петро Павел на полях Мюнхенської конференції з безпеки. На цю пропозицію одразу ж відгукнулися Нідерланди, пообіцявши надати 100 мільйонів євро на закупівлю снарядів. Наприкінці лютого Бельгія також повідомила, що візьме участь у закупівлі боєприпасів, виділивши на це 200 мільйонів євро. Водночас голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн (Ursula von der Leyen) запропонувала спрямувати на військову допомогу Києву відсотки від коштів РФ, заморожених у ЄС з лютого 2022 року.
Поряд із Прагою боєприпаси для ЗСУ намагається знайти Берлін, писав у лютому німецький тижневик Der Spiegel. За даними видання, Німеччина веде переговори про це з Індією. При цьому в міноборони Німеччини не стали коментувати інформацію про переговори безпосередньо з Делі.
Німеччина хоче взяти участь у фінансуванні та покрити «значну частину» загальних витрат. Німеччина цього року закупить 120 тисяч 122-міліметрових артилерійських снарядів і поставить їх в Україну — ймовірно, на тризначну мільйонну суму
Пошуки боєприпасів для України відбуваються на тлі припинення військової допомоги Києву від США через небажання республіканців у Конгресі узгодити виділення коштів на відповідні поставки. Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Київ отримав від Пентагону понад два мільйона снарядів калібру 155 мм.
Боєприпаси цього калібру використовують в артилерійських знаряддях, які перебувають у багатьох країнах у всьому світі – це поширений калібр, а також стандарт для знарядь країн НАТО. ЗСУ можуть використовувати від трьох до шести тисяч таких снарядів щодня, оцінювали раніше військові експерти.