Коли Україна отримає винищувачі F-16 та в якій кількості

Вівторок, 23 травня 2023, 15:40
Ситуація з передачею Україні винищувачів F-16 американського виробництва від європейських країн розвивається досить динамічно після отримання згоди на це від США. А першою країною, яка зможе фактично передати винищувачі, стануть Нідерланди.
Коли Україна отримає винищувачі F-16 та в якій кількості

Рішення про передачу Україні винищувачів F-16 США та союзники ухвалили за деякий відносно довгий час до саміту G7 у Хіросімі. США використовує в постачанні озброєння Україні поетапний підхід.

Ще коли в лютому Байден говорив, що літаки не будуть передаватися, він уточнював, що цього не буде лише "поки що" - і це був перший етап.

Тоді США сконцентрувалися на постачання ППО, і було вирішено перед відправкою літаків навчити пілотів. Остаточне рішення про передачу було ухвалено після того, як 8 травня Салліван вирушив до Лондона на зустрічі напередодні саміту. Це був другий етап тривалого процесу.

Під час тієї поїздки він також розмовляв телефоном зі своїми колегами в Нідерландах та Польщі, які експлуатують F-16."Терміни наступних кроків та інші деталі залишаються незрозумілими, у тому числі, які країни відправлять свої F-16 або інші літаки для навчання, і які країни проситимуть США схвалити передачу обладнання американського виробництва", - пише Politico. Видання наголошує, що на рішення президента США вплинуло успішне та швидке вивчення українськими військовими ЗРК Patriot. 

Зараз Нідерланди можуть першими надати Україні F-16, про що заявив радник міністра оборони України Юрій Сак Станом на 2023 рік Нідерланди мають 48-50 таких винищувачів, з яких 24 боєготові - і саме вони можуть бути передані першими. Хоча навчання проходитиме в Європі, для цього потрібен дозвіл США, як виробника цих літаків. Жодна країна поки що офіційно не взяла на себе зобов’язання постачати F-16 в Україну.

Португалія може навчити українських пілотів використовувати винищувачі F-16, але наразі не може надіслати свої літаки, заявив міністр закордонних справ Жоау Гомещ Кравіньо. "Португалія відкрита до такої можливості (навчання українських пілотів – ред.). У нас є дуже хороші пілоти та інструктори і вони готові працювати з колегами з інших країн, які також мають F-16 для навчання українських пілотів", – сказав Кравіньо.

Він додав, що Португалія не має необмеженої кількості літаків. "У нас є вони, які нам потрібні для виконання наших національних зобов’язань, а також  перед НАТО, тому наразі це питання не порушується", – зазначив португальський міністр.

"Ми пришвидшимося зараз, оскільки ми знаємо, що у нас є зелене світло для навчання на F-16", - сказала журналістам міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен.

Данія разом з європейськими союзниками має намір не раніше червня почати навчати українських пілотів польотам на винищувачах F-16. Про це заявив у вівторок данський міністр оборони Троелс Лунд Поульсен. "Я думаю, що в червні ми владнаємо всі формальності і після цього зможемо розпочати навчання", - наводять західні ЗМІ слова Поульсена перед засіданням Ради ЄС на рівні міністрів оборони. Він додав, що тренування можуть тривати пів року, перш ніж українські льотчики зможуть використовувати F-16. Також він відзначив, що окрім Данії ще й Нідерланди, Бельгія та Велика Британія заявили про готовність офіційно співпрацювати у навчанні, але він очікує, що інші країни приєднаються до цього процесу.

Відповідаючи на запитання щодо надання засобів для навчання F-16, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус сказав, що його уряд вивчає цей варіант. Ніяких подробиць Пісторіус не повідомив. Німеччина не має F-16, але однією з можливостей може бути проведення тренувань на авіабазі США в Рамштайні. або участь у фінансуванні.

comments powered by HyperComments