Аварійну дамбу Хаджибейського лиману візьмуть на баланс міста Одеси

Четвер, 18 липня 2024, 12:15
Одеська міська рада зобов'язана взяти на баланс через один з своїх підрозділів аварійну дамбу Хаджибейського лиману. Таке рішення ухвалив Верховний суд України, повідомляє Одеська обласна прокуратура.
Аварійну дамбу Хаджибейського лиману візьмуть на баланс міста Одеси

Судова справа, у якій прокуратура протягом доводила "бездіяльність" декількох органів місцевого самоврядування щодо не взяття на облік дамби Хаджибейського лиману, яка досі є безгосподарним майном, тривала три роки.

Рішення Верховного Суду у формі ухвали остаточне і оскарженню не підлягає.

Наявність законного власника гарантує підтримку належного технічного стану греблі, проведення своєчасних ремонтних та протиаварійних робіт. "Ухвалюючи відповідне рішення, Верховний суд зазначив, що з метою уникнення загрози заподіяння шкоди інтересам держави у сфері запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов'язаних із неналежною експлуатацією гідротехнічної споруди, саме Одеська міська рада зобов'язана вживати дії, спрямовані на визначення правового статусу дамби, — підкреслюють у прокуратурі.

Дамба Хаджибейського лиману була побудована на початку 1930-х років. авральним методом - оскільки рівень води в Хаджибейському лимані став стрімко підвищуватися і це почало загрожувати затопленням усього Пересипу. Причиною підвищення рівня лиману тоді стало поєднання аномальної весняної повені 1931 року та перенаправлення в лиман стоків каналізації з усієї Одеси починаючи з 1929 року.

Дамбу тоді збудували без надійного фундаменту. Єдина її серйозна опора - вбиті 90 років тому в мулистий ґрунт дерев'яні палі. Потім дамбою проклали вузьку двосмугову об'їзну дорогу. З 2003 року дамба перебуває в аварійному стані - після чергової повені в Хаджибейському лимані. У 2003-2004 роках. її зміцнювали скиданням будівельного сміття, потім у 2016 році був ремонт, а у 2020-му - ще один, щоразу після сильних штормів, які розмивали ту чи іншу ділянку дамби. До того ж, постійний рух важких вантажівок об'їзною дорогою призводить до процесів руйнування дамби.

"Дамба Хаджибейського лиману оберігає місто від затоплення водою і грає важливу роль для тисячі людей, а також більше 50 підприємств та організацій, що проживають і розташованих на прилеглої території площею 23 кв. своєчасних ремонтних та протиаварійних робіт. Тому питання про право власності на дамбу Хаджибейського лиману має важливе значення, оскільки визначає як особа, яка відповідає за організацію її змісту в належному стані, так і джерела коштів на її зміст." - йдеться у повідомленні прокуратури.

Раніше фактична безгоспність дамби не заважала Одеській мерії виділяти кошти на першочергові роботи з її стабілізації після руйнувань дамби внаслідок штормів на Хаджибейському лимані. Останній підряд на 62 млн грн отримала компанія «Ростдорстрой», яка  має здати об'єкт до 31 грудня 2024 року, проте на даний момент роботи на об'єкті не ведуться.

У 2021 році тодішній голова Одеської ОВА Сергій Гриневецький заявив, що дамбу прийме на свій баланс «Укравтодор»: «Є домовленість, що «Укравтодор» розроблятиме проектно-кошторисну документацію, експертизу, оновлення цієї дороги, її розширення і прийме на баланс як . До цього віце-мер Одеси Михайло Кучук (зараз ховається від правосуддя за кордоном) заявив, що дамба фактично належить «Укравтодору», проте Служба автомобільних доріг в Одеській області спростувала заяву чиновника.

Для виконання рішення суду Одеська міська рада зобов'язана розмістити оголошення про взяття "безгоспної об'єкту нерухомості" на облік у друкованих ЗМІ та звернутися з відповідною заявою до органу, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно.

Раніше Труханов назвав спроби прокуратури "повісити" дамбу на місто "нечесними", бо частина дамби дійсно проходить за межами Одеси.

comments powered by HyperComments