США планують "добити" економіку росії санкціями

Республіканський сенатор від штату Південна Кароліна Ліндсі Грем оголосив про підготовку нового законопроєкту, спрямованого на посилення економічних санкцій проти росії. Ініціатива, підтримана майже 60 сенаторами від обох партій, передбачає введення жорстких первинних і вторинних санкцій у разі, якщо росія відмовиться від добросовісних переговорів щодо мирного врегулювання війни в Україні або порушить суверенітет України після укладення мирної угоди. Про це Грем заявив у соціальній мережі X, коментуючи зусилля адміністрації президента Дональда Трампа щодо припинення війни в Україні.
Новий законопроєкт, відомий як Sanctioning Russia Act of 2025, розроблений у співавторстві з демократичним сенатором Річардом Блументалем, включає такі ключові заходи:
Первинні санкції: Заборона американським громадянам купувати російський державний борг і обмеження для фінансових установ США на інвестування в компанії, пов’язані з російською державою. Санкції також націлені на російський банківський і енергетичний сектори, які є основою економіки країни.
Вторинні санкції: Введення 500% мита на імпорт товарів із країн, які купують російську нафту, газ, уран та інші продукти. Це може вплинути на такі країни, як Китай, Індія та члени ЄС, які залишаються основними імпортерами російських енергоресурсів.
Умовність санкцій: Санкції будуть застосовані, якщо росія не братиме участі в переговорах про тривалий мир з Україною або якщо вона порушить досягнуті домовленості, наприклад, шляхом нової військової агресії.
Грем підкреслив, що ці заходи мають на меті змусити росію відчути «нищівний економічний біль» за її «варварське вторгнення» в Україну. «Якщо путін не піде на чесний і тривалий мир, Сенат готовий діяти переважною більшістю голосів», — заявив сенатор, додавши, що законопроєкт має двопартійну підтримку понад 72 сенаторів, порівну від республіканців і демократів.
Пропозиція Грема з’явилася на тлі активних зусиль адміністрації Трампа щодо досягнення припинення вогню між Україною та росією. З початку другого президентського терміну Трампа, який розпочався 20 січня 2025 року, США просувають ідею 30-денного припинення вогню. Україна висловила готовність підтримати цю пропозицію за умови взаємності з боку Росії, але Кремль поки не погодився на переговори.
Останні російські ракетні удари по українських містах, зокрема по Києву, Сумах, Кривому Рогу і Одесі, посилили розчарування у Вашингтоні. Президент Трамп публічно висловив сумніви щодо бажання Володимира путіна припинити війну, запропонувавши посилення банківських санкцій і тарифів. Грем підтримав цю позицію, зазначивши, що його законопроєкт доповнює стратегію Трампа, спрямовану на «почесне та справедливе» завершення війни.
Законопроєкт отримав широку підтримку в Сенаті, що є рідкісним прикладом двопартійної співпраці в розділеному Конгресі. Сенатор Блументал наголосив, що санкції є «жорсткими з причини», посилаючись на історію порушення росією попередніх угод щодо суверенітету України. За словами Грема, якщо законопроєкт буде винесено на голосування в Сенаті та Палаті представників, він отримає «переважну двопартійну підтримку».
Однак ініціатива може зіткнутися з труднощами через можливу конфронтацію з Китаєм, Індією та країнами ЄС, які залежать від російських енергоресурсів. Законопроєкт передбачає президентські повноваження щодо звільнення від санкцій з міркувань національної безпеки, що може пом’якшити ці ризики.