Чи вступить Україна до НАТО у 2024 році?

Вівторок, 3 грудня 2024, 13:50
Сьогодні, 3 грудня, у Брюсселі відбувається саміт формату "Україна - НАТО", а 3-4 грудня - зустріч міністрів іноземних справ країн НАТО. Україна визначила свою позицію щодо вступу до Північноатлантичного альянсу.
Чи вступить Україна до НАТО у 2024 році?

Ще напередодні, 2 грудня, Міністерство закордонних справ України заявило, що у зв'язку з 30-літтям з моменту підписання Будапештського меморандуму про ядерне роззброєння і фактичного краху створеної тоді системи міжнародних гарантій безпеки, зараз для України немає жодних альтернатив, суррогатів чи замінників повноправного членства у НАТО.

У МЗС України нагадали, що 5 грудня 2024 року виповнюється 30 років з часу підписання Меморандуму про гарантії безпеки у звʼязку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Документ мав забезпечити Україні гарантії безпеки, суверенітету та територіальної цілісності в обмін на відмову від третього у світі за потенціалом ядерного арсеналу. «Однак у 2014 році російська федерація, яка була одним із гарантів безпеки України за Будапештським меморандумом, брутально знехтувала цим документом і загалом міжнародним правом та розпочала свою агресію проти України, що у 2022 році переросла у повномасштабне вторгнення» — зазначили у міністерстві.

У зовнішньополітичному відомстві зауважили, що невиконання Будапештським меморандумом своїх функцій спричинило зростання безпекових загроз не лише для України, а й для інших країн і регіонів. «Ненадання Україні в 1990-х роках реальних, дієвих гарантій безпеки стало стратегічною помилкою, якою скористалася москва. Ця помилка має бути виправлена. Україна має отримати чіткі, юридично зобов’язуючі гарантії безпеки, які відповідають її вагомому внеску у глобальне ядерне роззброєння та підтримання міжнародного миру та безпеки», — наголосили у міністерстві.

У заяві МЗС також звернулося до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї із закликом підтримати надання Україні дієвих гарантій безпеки. «Ми переконані, що єдиною такою реальною гарантією безпеки для України, а також стримуючим фактором для подальшої агресії росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО. Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО», — підкреслили українські дипломати.

Зазначається, що запрошення України до НАТО зараз стане дієвою протидією російському шантажу та позбавить кремль ілюзій щодо можливості перешкодити євроатлантичній інтеграції країни. Це також єдиний шанс «зупинити ерозію» ключових принципів ядерного нерозповсюдження та відновити довіру до ядерного роззброєння.

Крім того, у МЗС додали, що 30-річчя з часу підписання Будапештського меморандуму є слушною нагодою для «дієвого кроку» до приєднання України до Вашингтонського договору.

Вже відомо, що міністри закордонних справ країн-членів Організації Північноатлантичного договору (НАТО) розглядатимуть посилення України зброєю зараз, а не питання майбутнього членства. Про це розповів генеральний секретар Альянсу Марк Рютте Зокрема, у генерального секретаря Альянсу запитали під час брифінгу, чи на цій грудневій зустрічі буде вирішуватися питання про швидке запрошення України до членства в НАТО.

"Як ви знаєте, союзники погодилися, що майбутнє України - в НАТО. Під час саміту у Вашингтоні ми погодилися з тим, що шлях до НАТО буде незворотнім", - сказав Рютте.

При цьому, за його словами, до липневого саміту у Вашингтоні і після нього союзники працювали і продовжують працювати над "зведенням мосту" на шляху України до членства. Зокрема, укладення двосторонніх безпекових угод між Україною та окремими союзниками є частиною цих зусиль, як і втілення усіх рішень Вашингтонського саміту. "Тож, це відбувається покроково. Але, я думаю, що ми повинні зосереджуватися... у наступні два дні ми будемо зосереджуватися на тому, що є дуже необхідним зараз. І зараз необхідно забезпечити, аби військова допомога відправилася до України", - наголосив Рютте.

Він сказав, що нині військова підтримка має вирішальне значення для України. Зокрема, за його словами, це важливо, бо якщо одного дня Київ вирішить розпочати переговори з москвою, то це має відбуватися з позиції сили України. При цьому, у Рютте запитали про ідею розміщення європейських сил на території України, про що пишуть західні медіа після перемоги Дональда Трампа на виборах президента США.

Генеральний секретар НАТО знову відзначив, що міністерська зустріч 3-4 грудня спрямовуватиме увагу на те, аби знайти можливості для України, аби вона вела переговори з росією з позиції сили, коли вирішить піти на ці переговори. "І щоби дійти до того, вкрай важливо, аби більше воєнної допомоги було доставлено до України", - наголосив Рютте.

На його переконання, лише від України залежить, коли починати переговори з росією. "Ми хочемо, аби вони це робили з позиції сили", - додав Рютте.

Генеральний секретар Альянсу додав, що не буде коментувати кожні повідомлення у ЗМІ стосовно мирних пропозицій. При цьому, як переконаний Рютте, Україна не потребує більше ідей як має виглядати мирний процес. "Я би сказав, що треба більше військової допомоги і менше обговорень про те, як може виглядати мирний процес", - наголосив Рютте.

Таким чином, глави МЗС НАТО розглядатимуть як доставити більше військової допомоги до України.

comments powered by HyperComments