Бажання німецьких політиків посилити допомогу Україні спричинило урядову кризу
Скоріше за все, вже навесні наступного року у Німеччині пройдуть парламентські вибори. У нинішньому коаліційному уряді, який очолює Олаф Шольц, що представляє Соціал-Демократичну партію, виникли значні розбіжності. Низка політиків, в тому числі чинних міністрів, вважає доцільним і правильним посилити військову і політичну допомогу Україні. А уряд Шольца, за думкою цих політиків, навмисне гальмує цю допомогу.
На початку липня уряд ФРН затвердив проєкт бюджету на 2025 рік, який передбачає витрати на оборону в розмірі 53 млрд євро, тоді як міністр оборони Борис Пісторіус вимагав 58 млрд євро. Очікується, що до 2028 року цей показник зросте до 80 млрд євро.
При цьому Німеччина залишається другою країною за обсягами військової допомоги Україні після США.
Так, міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок вважає за потрібне витрачати на оборону значно більше грошей. Так звана мета у 2%, тобто зобов'язання Німеччини витрачати на оборонні потреби суму, еквівалентну 2% від ВВП, уже не буде достатньою.Про це Бербок заявила, виступаючи на конференції газети Süddeutsche Zeitung.
За її словами, підвищення видатків на оборону мало б стати мостом для трансатлантичних відносин після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США. Крім того, збільшення оборонного бюджету відповідає інтересам безпеки Німеччини та зміцнює європейську складову НАТО.
Бербок також заявила про вирішальний етап у підтримці України, яка зазнала нападу росії. Вона вказала, що необхідно більше бюджетних асигнувань на підтримку України, зокрема на оборону від російських безпілотників. Європі також потрібно нарощувати оборонну міць, у тому числі для захисту свого повітряного простору. За словами міністерки, тут необхідно розділити завдання й об'єднати можливості армій держав, які входять до ЄС. «Зараз настав момент переходу», – сказала Бербок, маючи на увазі перемогу Трампа на виборах і розпад урядової коаліції в Німеччині.
Вона закликала Захід згуртуватися, щоб восени та взимку надавати Україні сильнішу підтримку. «Раніше це були фрази. Сьогодні це вже не просто фрази. Тепер це має бути наповнене змістом», – наголосила міністр. Голова МЗС Німеччини висловила сподівання, що адміністрація США залишиться надійним партнером Європи в цьому питанні.
Кандидат у канцлери Німеччини від Християнсько-демократичного союзу Фрідріх Мерц заявив в інтерв'ю Stern, що у разі перемоги на майбутніх виборах готовий поговорити з російським диктатором Володимиром путіним про Україну. Відповідаючи на запитання, чи розглядає Мерц проведення телефонної розмови з путіним у разі свого обрання, він сказав: "Якщо для цього буде привід і в колі європейських і трансатлантичних партнерів буде досягнуто згоди, то, звісно, так".
Кандидат у лідери Німеччини зазначив, що може висунути москві ультиматум щодо припинення бойових дій. За словами Мерца, він дав би на виконання 24 години. Якщо росія не зробить цього, він готовий поставити Україні крилаті ракети Taurus та дозволити бити ними вглиб країни-агресора.
14 жовтня 2024 року Мерц вже робив заяву щодо Taurus для України. Тоді він сказав, що передав би Києву ракети, якщо москва не припинить атакувати цивільну інфраструктуру в Україні.
Чинний німецький канцлер Шольц неодноразово казав, що Україна не отримає Taurus, тому що її використання зав'язане на німецькій армії. Її націлюванням мають займатися спеціалісти з Німеччини, пояснював він.