Американський дипломат в Одесі розповів про підтримку і відбудову України
Курт Волкер прийняв участь у двох заходах в Одесі - у молитовному сніданку та у засіданні одеської організації національностей у щойно відкритому після реставрації культурному центрі UNION. За підсумками всього, сказаного Волкером, можна відзначити декілька головних тем. Це його непохитна віра у стійкість України та її перемогу над росією. Це політика США щодо України і щодо Чорного моря, основана на традиціях американської зовнішньої політики ще з XVIII століття та теза про повоєнну відбудову України до 2026 року. До Одеси американський дипломат прибув разом з дружиною Ією Меурмішвілі.
Під час молитовного сніданку за участю місцевої влади Одеси та Одеської області, представників релігійних організацій різних християнських конфесій Волкер підкреслив, що Україна є свободною країною: "Україна є оплотом свободи та землею вільних людей. Ми неймовірно вражені мужністю та наполегливістю українців. Але найбільше тим, як ви відстоюєте життя".
Після цього Курт Волкер прийняв участь у офіційному відкритті відреставрованого культурного центру UNION в Одесі, який є муніципальною власністю, але процес відновлення занедбаної будівлі колишнього клубу єврейських прикажчиків йшов за підтримки ЮНЕСКО і фінансувався місцевим одеським бізнесом.
Тут Волкер виступив з промовою, потім провів публічну розмову з модератором - нардепом Павлом Унгуряном та відповів на питання журналістів.
Спочатку американський дипломат підкреслив, що він сам та весь світ були вражені стійкістю України на початку російської навали. "На початку війни ми усі думали, що росія поглине Україну, знищить ідентичність українців, але це неможливо, адже українці знають і завжди знатимуть, хто вони. Ми знаємо, що Україна вистоє та переможе. На початку повномасштабного вторгнення усі були скептично налаштовані. Нині усі кажуть: "ми знаємо, що Україна — це частина Європи». Я знаю, що Україна приєднається як до Євросоюзу, так і до НАТО, відбудує свою економіку та стане прикладом розвитку. За кілька років вона стане зіркою Європи, динамічною та розвиненою країною." - заявив він.
Курт Волкер розповів, що росіяська армія була переоцінена, але зараз ситуація з рейтингу армій дуже змінилася. "Ми мали багато різної розвідувальної інформації, але хорошої аналітики не було. Ми помилково вважали російську армію другою армією у світі. Але виявилось, що російська армія корумпована, не здатна проводити масштабні операції. Сьогодні ЗСУ сміливо можна назвати другою армією світу." - і підкреслив вже наявну фактичну стратегічну перемогу України: "Україна вже перемогла у війні, зберігши свою державність. Поки йдуть розмови про переговори, ЗСУ поступово просуваються вперед та звільняють окуповані території."
Курт Волкер окремо звернув увагу на постійне зростання військової допомоги, як кількісно, так і все більш потужними і новітніми системами озброєння. "На заході часто заявляли про неможливість поставок летальної зброї, але потім все ж таки передавали її. Ми говорили, що не може поставити РСЗВ, але потім постачали їх. Ми говорили, що не можемо постачати ракети, але потім надали їх. Якби з початку вторгнення Україні надали все необхідне, то війна, можливо, вже закінчилася б."
За думкою Волкера, американська допомога Україні залишається і буде зростати, незважаючи на голоси окремих політиків. "У США є ті, хто ставить під сумнів необхідність подальшої допомоги України. Вони голосно кричать, але їх дуже мало. Україна має велике лобі в Сенаті та Конгресі. Тому ви можете розраховувати на допомогу США і надалі."
Далі Волкер відзначив, що США ведуть щодо України та чорноморського регіону взагалі зовнішню політику, засновану на закладених ще у XVIII столітті, при здобутті незалежності від Великобританії, засадах. Це свобода мореплавства, це свобода морської торгівлі, яким зараз саме у Чорному морі заважає росія своїми воєнними діями та блокадою морських портів, в тому числі Одеси. При тому росія контролює лише 10% чорноморського узбережжя. Це принцип свободи волевиявлення людей, принцип демократичної побудови держави, який є запорукою миру та гарантії відсутності агресії - адже саме різноманітні диктатори найчастіше розв'язують війни та порушують права людини.
Велику увагу Курт Волкер приділив повоєнній відбудові України та формуванню задля цього коаліції на базі США та Великобританії як найпослідовніших та найпотужніших союзників. "Питання відновлення України вже давно обговорюється серед багатьох спільнот та організацій у всьому світі. Вважається, що завершення цього процесу буде десь у червні 2026 року".
За словами Волкера, вже зараз, під час війни, Україна має починати відновлення задля подальшого зростання економіки та полегшення перемоги: "Потрібна зростаюча економіка, тому саме зараз треба дивитися, як займатися відбудовою. Все це також прискорює вступ України до НАТО та ЄС".
Колишній представник Держдепу додав, що, на його думку, після війни Україна буде стрімко розвиватися та стане прикладом розвитку і за декілька років стане розвиненою інноваційною "зіркою Європи". "Україна – одна з найрозвинутіших та найспроможнійших країн, яка захищає себе. Я вважаю, що коли завершиться цей конфлікт, то Україна займе своє місце в НАТО. Україна має тісні зв’язки із США та західною Європою. Через цю війну ми побачили, що можемо жити без росії, ми побачили що ідеологія Путіна є ідеологією геноциду, фашизму та імперіалізму, вона не прийнятна для нас. Путін хоче зруйнувати все, що робить Україну – Україною, це і є геноцид. На початку війни ми вважали, що росія поглине Україну адже у них була дуже сильна армія. Їм не вдалося цього зробити і зараз росія програє. Я вірю, що Україна приєднається як до ЄС, так і до НАТО. Після війни Україна буде стрімко розвиватися та стане прикладом розвитку. За декілька років вона стане розвиненою інноваційною країною, вона стане зіркою Європи".
Крім того, за його словами, кошти, які будуть використовуватися для відбудови України мають надходити на спеціально створений фонд інвестування. "Треба створити фонд інвестування, на який надходитимуть усі кошти від різних урядів. Також потрібно створити спеціальний виконавчий орган, який буде регулювати процес відновлення України".
Також він додав, що важливим джерелом фінансування є заарештовані російські кошти, що заморожені в банках, які можна використовувати для відновлення України і це буде "дійсно великим внеском до інвестицій" та фактичними репараціми від переможеної росії.
Курт Волкер розпочав кар'єру у ЦРУ, а з 1998 року став першим секретарем місії США в НАТО, а з 1999 по 2001 рік був заступником директора приватного кабінету Генерального секретаря НАТО Джорджа Робертсона. З 2001 року Волкер став виконувачем обов'язків директора з питань європейських та євразійських справ Ради національної безпеки, тому він керував підготовкою США до саміту НАТО в Стамбулі 2004 року та Празького саміту 2002 року. У липні 2005 року він став заступником помічника держсекретаря з європейських та євразійських справ. У 2008 р. був призначений президентом Бушем постійним представником США в НАТО.
2011 року приєднався до групи компаній BGR Group, лобістської компанії та інвестиційного банку у Вашингтоні, де зараз він керує міжнародною групою компаній. В тому числі він лобіює інтереси України.
З 2011 по 2019 роки року керував Інститутом Маккейна Університету штату Аризона. 7 липня 2017 держсекретар США Рекс Тіллерсон призначив Курта Волкера спеціальним представником з питань України. Він координував зусилля Держдепу з урегулювання російсько-українського конфлікту, чим займався до 2019 року. У 2022 році неодноразово відвідував Україну у різних статусах, але завжди з місіями підтримки нашої держави.