У Середземному морі більше немає російських підводних човнів
У перші дні січня 2025 року акваторію Середземного моря покинула дизель-електрична субмарина Б-261 "Новороссийск", яка формально входить до складу чф рф. До цього підводний човен базувався у сирійському Тартусі.
"Новоросійськ" належить до проекту 636.6 "Варшавянка" може нести на борту до чотирьох крилатих ракет "Калибр".
Факт проходу цього підводного човна через Гібралтар зафіксувала авіація ВМС Португалії, та оприлюднила відповідні знімки 4 січня 2025 року. Також підводний човен був виявлений португальським фрегатом "Альвареш Кабрал", який примусив "Новоросійськ" піднятися на поверхню.
А це в свою чергу означає, що тепер росія взагалі не має субмарини в Середземному морі. Раніше наявність у Середземному морі одного-двох підводних човнів та надводних кораблів з ракетним озброєнням давало росії можливість демонструвати свою присутність у регіоні та, суто теоретично, загрожувати Україні ракетним ударом з урахуванням максимальної дальності ракет "Калібр".
Також до кінця 2024 року у Середземному морі залишался наступні кораблі зі складу чорноморського флоту: один фрегат проекту 11356 "Адмирал Григорович", один ракетний корвет проекту 21631 "Буян-М" та два підводні човни проекту 636.6. Вони не могли повернутися до Чорного моря, оскільки прохід військових кораблів росії та України через протоки Босфор та Дарданелли заборонено Туреччиною згідно конвенції Монтре.
Також перед початком повномасштабної війни росія зосередила у Середземному морі з наміром подальшого переходу до Чорного моря і участі у агресії проти України ще два ракетні крейсери проекту 1164 (однотипні зі знищеною "москвою) та інші ударні кораблі зі складу своїх північного та тихоокеанського флоту.
Та після заборони на прохід чорноморськими протоками кораблям воюючих держав росія ще кілька місяців тримала це потужне з'єднання у Середземному морі. А після відходу значної кількості кораблів назад до Тихого та Північного Льодовитого океанів, у Середземному морі залишалися лише кораблі зі складу чорноморського флоту - як раз для демонстрації присутності в Середземноморському регіоні.