"Переведіть мене через майдан..." (кілька слів про протестні акції в Україні)

Число учасників демонстрацій за незалежність антикорупційних відомств на четвертий день помітно знизилося – так реагує на протести в Україні Deutsche Welle.
Перед тим, як поділитися з вами своєю власною думкою, хочу поставити всім (у тому числі й собі) одне єдине питання – що ми знаємо про реальні досягнення НАБУ та САП у боротьбі з корупцією?
Питання виявилося важким, тому довелося шукати відповідь у мережі. З'ясувалося, що обидві структури вели досить гучні справи з дуже скромними результатами.
Найбільш важливими справами, розслідуваними НАБУ, є справи ПАТ "Укргазвидобування" (2016), голови ДФС Р. Насірова (2017), "Справа про рюкзаки Авакова" (2017), екс-першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського (2019), отримання хабара нафтопродуктами організоване С.Пашинським (2024). За висновками експертів станом на травень 2025 року, робота НАБУ була визнана "помірно ефективною", тобто. провина найбільш відомих потенційних корупціонерів у суді доведена так і не була.
З подивом дізнався, що Спеціалізована антикорупційна прокуратура розпочала діяльність як юридична особа публічного права лише 21 березня 2024 року. До цього від 2015 року вона була структурним підрозділом Офісу Генерального прокурора. А тепер справи, які вона розслідувала:
- ті ж самі "рюкзаки Авакова",
- хабар в.о. міністра охорони здоров'я Уляні Супрун у вигляді квартири у передмісті Києва Вишневому за постачання до місцевої лікарні медобладнання,
- незадекларовані елітні будинки (записані на тещу, 88-річну пенсіонерку) керівника Національної академії сухопутних військ Павла Ткачука,
- афери авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України", підконтрольній Ігорю Коломойському,
- липову конфіскацію нафтопродуктів Одеського НПЗ, хоча на час рішення про конфіскацію самі нафтопродукти вже продали люди Курченка, а гроші від їхньої реалізації розчинилися на рахунках друзів Пашинського,
- незаконного отримання 160 тис доларів із "чорної каси" Партії Регіонів колишнім керівником Центральної виборчої комісії Михайлом Охендовським...
Додайте до цього справи екс-прокурора АТО Кулика, Бахматюка, Татарова, "Ротердам+" і стане очевидною різниця між широко розрекламованими звинуваченнями і вельми дивною відсутністю обвинувальних рішень судів.
Невже українці, які зібралися на протести, вийшли на вулиці захищати НАБУ і САП, які банально провалили такі гучні справи?
Думаю, що ні...
Просто збіглися інтереси частини населення, що втомилася від корупції, з бажанням окремих партій і політиків домогтися перевиборів нехай навіть під час війни, що підозрілим чином наклалося на безперервні спроби спецслужб росії спровокувати внутрішній конфлікт у воюючій із зовнішнім ворогом Україні.
Варто зауважити, що дублюючі один одного НАБУ та САП, створені за прямого тиску МВФ та ЄС у 2015 році, у частині "незалежності" не мають аналогів у Європі. Крім України, в жодній країні подібних прецедентів немає. Втім, як співав Висоцький, "толку було з них, як з козла молока, але шкоди, проте, теж ніякої".
Як мені здається, ситуація з НАБУ і САП є лише приводом для протестів, які на щастя для України не набули очікуваного організаторами розмаху. Що стосується відтоку людей, що почався на протестних акціях, то це пов'язано з тією самою частиною населення, яка вийшла на вулиці "по крику душі", але не побачила сенсу в продовженні акцій після подачі президентом до Ради нового законопроекту про повернення антикорупційним органам тієї самої незавосімості, проти зникнення якої вони обурювалися.
Існує робітничо-селянське прислів'я: "горілка без пива - гроші на вітер". В даному випадку її можна перефразувати так: "Майдан без людей лише грошима спонсорів не піднімеш"...
Переведіть мене через майдан,
Туди, де бджоли в гречці стогнуть глухо,
Де тиша набивається у вуха.
Переведіть мене через майдан.
Переведіть мене через майдан,
Де все святкують, б’ються i воюють,
Де часом i себе й мене не чують.
Переведіть мене через майдан.
(Віталій Коротич)