Повітряні удари у травні: аналіз тактики росіян та ефективності української ППО
Загалом росіяни продовжували свої вже традиційні повітряні удари. З певною періодичністю вони завдавали комбіновані ракетно-дронові удари. які переміжалися нічними атаками дронів-камікадзе та точковими ракетними ударами. Однак за загальною кількістю ракет ці удари були трохи менш інтенсивними, ніж раніше. А дронів вони, навпаки, випустили трохи більше, ніж у квітні.
Почнемо з комбінованих ударів. які завдавалися 8, 26, 30 травня та у ніч з 31 травня на 1 червня. Цей останній удар ми враховуємо тому, що підготовка до нього почалася заздалегідь, та і старти авіації та запуски дронів відбулися ще у травні. Головним елементом комбінованих ударів стають запуски якомога більшої кількості авіаційних крилатих ракет типу Х-101 і дронів типу "шахед", до яких опціонально додаються морські крилаті ракети "Калібр", аеробалістичні гіперзвукові "Кинджал", балістичні та крилаті "Іскандер" і тактичні авіаційні ракети Х-59.
8 травня ситуація була така - відповідно, кількість запущених і збитих ракет кожного типу:
Х-101/555 – 45/33
Х-59/69 – 2/2
Х-47М2 "Кинджал" – 1/0
Искандер-М – 2/0
Искандер-К – 1/0
КРМБ "Калібр" – 4/4.
26 і 30 травня комбіновані удари були відносно обмеженими, це була, можливо, "розвідка боєм" перед більш масштабним ударом у ніч вже на 1 червня.
26 травня було запущено і збито:
Х-101/555 – 12/12
Х-47М2 "Кинжал" – 2/0
30 травня росіяни запустили:
Х-101/555 – 11/7
31 мая
Іскандер-К – 1/1
І вже у ніч на 1 червня були запущені:
Х-101/555 – 35/30
Х-59/69 – 3/0
Іскандер-М – 4/0
Іскандер-К – 1/1
КРМБ "Калібр" – 10/4
Таким чином, ми бачили два потужних удари 8 травня та 1 червня, а також два більш обмежених 26 і 30 травня. Під час удару 8 травня звертаємо увагу на відносно велику кількість не збитих крилатих ракет, що, можливо, було обумовлено певним дефіцитом зенітних ракет у України. Потім ситуація дещо змінилася на вже звичний більш високий відсоток збиття крилатих ракет. Засобів же боротьби з балістичиними ракетами, на жаль, досі немає ніде, окрім Києва.
Також продовжувалася тактика точкових ракетних ударів з одиночними чи парними пусками ракет. Це або авіаційні крилаті ракети типу Х-59, які застосовуються з літаків тактичної авіації уздовж всієї лінії фронту, умовно, від Одеси до Чернігова, але найчастіше по Одеській Харківській та Дніпропетровській областях.. Всьго зафіксовано не менше 17 таких ракет, з яких збито не менше 14. Ще було не менш 16 ракет, схожих за характеристиками, але не встановленого точно типу. Частина таких ракет падає кудись у море або у поля через втрату бойової спроможності - тобто, їх або подавлюють РЕБом, або вони вкрай низької якості.
Також росіяни активно застосовують балістичні ракети - це російські "Іскандер-М" або північнокорейські KN-23. Такі ракети запускають або з Криму на Одеську, рідше Миколаївську область, або б'ють ними по Харкову. За травень росіяни застосували не менше 13-14 балістичних ракет у точкових ударах.
При цьому також росіяни також три рази запускали ракети "Іскандер-К" - це крилата ракета, аналогічна морському "Калібру", але яку запускають з сухопутних пускових установок комплексу "Іскандер", Два рази це було під час комбінованих ударів, один раз - пуск одиночної ракети на Київ, де її збили.
Важливо, що росіяни за місяць двічі застосували свій флот, випустивши 8 травня 4, у ніч на 1 червня - 10 крилатих ракет "Калібр". З цих 14 ракет 8 було збито. При цьому запаси "Калібрів" накопичені досить великі, понад 300 ракет, але росіяни не можуть їх масово застосовувати - через постійну загрозу для їх кораблів від українських морських дронів та через зношеність пускових установок на кораблях ще з 2022 року.
Основою ж масованих ударів залишаються крилаті ракети типу Х-101, які запускаються буквально відразу після виробництва хоча б 10-12 ракет. Також на масованість їх застосування впливає зношеність та несправності дуже старих стратегічних бомбардувальників Ту-95, які дуже часто можуть злітати у невеликій кількости (іноді в строю залишається всього до 4 літаків) та змушені летіти з неповним навантаженням.
Таким чином, загалом росіяни запустили у травні не менше 181 ракети, з яких 133 крилатих різних типів, інші - балістичні та аеробалістичні. Відповідно, зі 133 крилатих ракет ППО збила 108. Тобто, ефективність ППО проти крилатих ракет за травень склала 81% з урахуванням тих ракет, що просто "втратили бойову спроможність", але не зафіксовані як збиті. Балістичні ракети не збивали.
За травень росіяни запустили 349 дронів-камікадзе типу "шахед", з яких збито 339 - ефективність ППО у 97%. Лише 10 "шахедів" не були збиті. За загальною кількістю було запущено майже вдвічі менше, ніж було, наприклад у минулому грудні чи у березні 2024 р. Але це було більше, ніж у квітні, коли поставки "шахедів" до росії з Ірану скоротилися до мінімума. Однак росіяни продовжували застосовувати "шахеди" і як доповнення до ракетних ударів, і як елемент регулярного нічного повітряного терору.
За травень російська авіація продовжувала активні дії, зокрема скинула на українські міста та фронтові позиції понад 3000 коригованих авіабомб (КАБ). До сотні таких бомб росіяни також скинули на свою територію через технічні несправності, низьку якість та власну некомпетентність. Однак за травень на східному напрямку фронтова ППО змогла знищити 9 російських літаків та 1 вертоліт, довівши кількість збитих, відповідно, до 357 та 326 одиниць - і це без урахування знищених на авіабазах.