Корвет "Циклон" знищено: російський флот у Севастополі ліквідують

Олександр Вельможко  |  Понеділок, 20 травня 2024, 17:10
Наші припущення про те, що вдалий ракетний удар міг уразити у Севастополі російський корвет "Циклон", таки виявилися правильними.
Корвет "Циклон" знищено: російський флот у Севастополі ліквідують

Ще вчора, аналізуючи перші дані про наслідки ракетного удару по кораблям росіян у окупованому Севастополі, ми припустили, що був знищений не лише тральщик "Ковровец", про що тоді офіційно повідомили ВМС України, а ще й ракетний корвет "Циклон", який відноситься до проекту 22800 "Каракурт".

Всі деталі та ілюстративні матеріали у нашому відеоогляді.

Цей корвет навіть після втечі головних сил чорноморського флоту росії до Новоросійська, залишався у Севастополі - що й видно на його фото за осінь 2023 та січень 2024 р.. А залишався лише через те, що він єдиний серед нових російських кораблів, який має комбінований ракетно-артилерійський зенітний комплекс ближнього радіусу дії "Панцир", який, теоретично, може працювати і проти морських, і проти повітряних дронів. Цей корвет жодного разу не брав участі у ракетних обстрілах, що наводило на думку, що його добудували вже під час війни з частково непридатними для застосування пусковими установками. Але при цьому була інформація, що на чорноморському флоті росії лише він і був хоч якось придатний для експериментальних пусків гіперзвукових ракет "Циркон", 

У самому Севастополі корвет "Циклон" займав лише певну кількість локацій у бухті - біля входу у Севастополь, на якорі в центрі бухти, в районі арсеналу в Сухарній бухті та біля причалів Курячої набережної. Там він займав стаціонарні позиції для забезпечення ППО.

Напередодні та відразу після удару на супутникових знімках низької якості було зафіксовано спочатку перебування біля причалів Курячої набережної корабля довжиною біля 70 метрів, що приблизно відповідає габаритам як тральщика "Ковровец", так і корвету "Циклон", А вже через кілька годин після удару цього корабля там не було.

Та у російських пабліках з'явилися дописи про те, що у корвет "Циклон" влучило дві ракети ATACMS, після чого він затонув.

Скоріше за все, корвет був дійсно потоплений. А тральщику теж дісталося, виходячи з можливості його перебування та ураження аж у Південній бухті Севастополя, на що ми теж звертали увагу вчора. Тим паче, що ще була інформація про те, що після ракетного удару у Севастополі кудись тягнули буксирами пошкоджений корабель. Так чи інакше, але знищення одного і ушкодження ще одного корабля у будь-якому випадку - добра новина вже без того, що саме було потоплено - корвет чи тральщик. Якщо ж потоплені обидва - то це взагалі дуже і дуже добре.

Якщо удар по корвету був дійсно завданий ракетами ATACMS, то слід звернути увагу на кілька моментів. По-перше, це означає, що Україна отримала такі ракети з "повноцінною" дальністю до 300 км, що дозволяє бити по Севастополю. По-друге, ці ракети мають не касетні боєголовки, а звичайні - фугасні. По-третє, ці ракети не були призначені проти рухомих цілей, таких, як кораблі. І тому ураження такою ракетою корабля було можливим за умови його перебування на одному місці протягом достатнього часу - достатнього, щоб чітко визначити його координати, спланувати та завдати ракетний удар. Саме тому більшість поки ще надводних російських кораблів у Севастополі постійно змінюють позиції, щоб не бути ураженими саме таким чином - і щойно вони хоч з одним-двома кораблями не міняли позиції, як туди "прилетіло". 

А тепер розберемося про ще одну тему про цей "Циклон". Дуже активно сьогодні розповсюджується інформація про те, що, начебто, знищено останній російський ракетоносій у Чорному морі. Насправді все зовсім не так. Це був єдиний ракетний корабель, носій ракет "Калібр" і, можливо, "Циркон", саме у Севастополі. А інші російські ракетні кораблі - всі у Новоросійську, це два фрегати "Адмирал Макаров" та "Адмирал Ессен", три корвети проекту 21631, три підводні човни проекту 636.3 та, можливо, патрульний корвет "Василь Биков" - про нього відомо, що на його борту були випробування модульної контейнерної пускової установки "Калібрів", але інформації про бойове застосування у нинішній війні немає. Ще два недобудовані корвети проекту 22800, такі самі як і "Циклон", під назвами "Амур" і "Туча" нещодавно були переведені через Волго-Донську систему з Чорного моря до Каспійського, де було зафіксовано їх перебування. Четвертий корвет цього типу у Чорному морі, "Аскольд", було знищено біля причалів у Керчі ракетним ударом - від цього корвет перетворився на купу металобрухту.

Тому ігнорувати потенційну загрозу ракетних ударів з боку російського флоту все ще не можна. Тому що загалом, теоретично, це може бути до 52 ракет "Калібр" у одному залпі з 5 надводних та 3 підводних носіїв. Але з урахуванням високої ефективності роботи ППО по ракетам "Калібр" та загальної стратегічної поразки російського флоту, яких безвилазно ховається по базам у Новоросійську та Севастополі - ця загроза зводиться до мінімуму. 

comments powered by HyperComments