Як Україна отримує винищувачі F-16 та посилює стратегічні системи ППО

Олександр Вельможко  |  Четвер, 11 липня 2024, 13:23
Прямо зараз Україна почала отримувати довгоочікувані літаки F-16 та зенітно-ракетні комплекси, здатні працювати на великій дистанції та збивати балістичні ракети.

Всі деталі про передачу Україні винищувачів та комплексів ППО - у нашому відеоогляді.

Почнемо з винищувачів F-16.

Уряди Данії та Нідерландів передають Україні винищувачі F-16 американського виробництва за підтримки США. Наразі триває процес передачі. І вже влітку українські пілоти почнуть чи вже навіть почали літати цими літаками. Додаткові подробиці з міркувань операційної безпеки у Білому домі не надали.

У норвезькому уряді з посиланням на слова прем'єр-міністра країни Йонаса Гара Стере повідомили, що Норвегія вирішила передати Україні шість винищувачів F-16.

Всього ж Україна у 2024-2026 рр. отримає 79 винищувачів. З них Данія надасть 19, Нідерланди – 6 у 2024 р. та 24 дещо потім, Бельгія – 30 літаків.

За словами президента України Зеленського, наша авіація для повноцінного протистояння у небі росіянам потребує 128 винищувачів F-16 - це повний склад 8 ескадрилій по 16 літаків. Це до тої кількості наявних літаків МіГ-29, Су-27, Су-24 та Су-25, що у загальній кількості менше 100 одиниці протистоять тим 300 і більше літаків, які виставила проти України росія.

Тепер про посилення ППО.

5 липня стало відомо, що в україну прибув третій ЗРК Patriot з Німеччини.

Таким чином, Україна тепер фактично має вже чотири комплекси Patriot, а також один комплекс SAMP/T, які здатні збивати балістичні і гіперзвукові ракети. 

Під час відкриття саміту НАТО президент США Джо Байден оголосив про передачу Україні додаткової системи Patriot

Також у наступні місяці США та партнери мають намір надати Україні “десятки систем ППО”, зокрема NASAMS, HAWK, IRIS-T та Gepard.

Україна отримає чотири батареї ЗРК Patriot: три – від США, Німеччини та Румунії, ще одну спільно зберуть Нідерланди з іншими партнерами. Також Італія передасть додаткову систему SAMP-T.

Тобто, Україна буде мати до кінця літа із стратегічних комплексів ППО 8 батарей Patriot та 2 батареї SAMP/T. 

Крім цього, йдуть перемовини про перепродаж 8 дещо застарілих батарей Patriot від Ізраїлю до США з метою подальшої передачі їх Україні 

Також Сполучені Штати призупиняють усі замовлення від інших країн на системи ППО Patriot і ракети-перехоплювачі до них. Натомість усі наявні системи США віддаватимуть Україні. Фактично ж мова йде про те, що ті комплекси Patriot та ракети, які були замовлені іншими країнами і які зараз вже виготовлені чи виготовляються - будуть направлені до України. 

Зараз в цілому українська ППО працює з середньою ефективністю 85%, збиваючи майже всі крилаті ракети та дрони-камікадзе. Ефективної протидії немає поки що лише проти балістичних та надзвукових крилатих ракет поза межами Києва. Нові комплекси ППО зможуть прикрити також райони Одеси-Миколаєва, Дніпра-Запоріжжя, Харкова та деяких стратегічно важливих українських авіабаз, в першу чергу тих, де будуть базуватися літаки F-16.

comments powered by HyperComments