Будинок Руссова в Одесі має шанс повернутися до комунальної власності
Верховний суд скасував рішення попередніх інстанцій, якими будинок Руссова в Одесі було вилучено із власності територіальної громади.
Про це 25 травня на засіданні виконкому міської ради повідомив мер Одеси Геннадій Труханов.
"Вчора Верховний суд задовольнив касаційну скаргу Одеської міської ради та скасував незаконні рішення Господарського суду та Апеляційного господарського суду, якими громада була позбавлена права власності на будинок Русова. Справа направлена на новий розгляд. Боротьба за право територіальної громади міста Одеси", – повідомив міський голова.
За його словами, міська рада вже подала заявку на відновлення державної реєстрації права власності громади на пам'ятник архітектури, розташованої на Садовій, 21.
Міська влада планує використовувати будинок Руссова як громадський будинок для розміщення там муніципальних установ культурно-освітнього профілю та громадських організацій.
У ході реставрації будинку Руссова, перший етап якої завершили у кінці 2019 р., виникло два скандали. Перший полягає в тому, що компанія "Укрспецпроект", що проводила роботи, що входить до структур крупного будівельного бізнесмена Руслана Тарпана, звинувачується в привласненні більш ніж 5 мільйонів гривень з міського бюджету за рахунок завищення вартості робіт і матеріалів. Також правоохоронців дуже цікавлять питання створення мансардного поверху замість горища на будинку Русова. Другий скандал розігрався в 2020 році, коли розвалилася одна з виготовлених заново скульптурних композицій на фасаді - і виявилося, що її було виліплено на пластиковій пляшці від води.
Після катастрофічної пожежі 28 жовтня 2009 року будинок Руссова став абсолютно непридатним для будь-якого використання. У ньому повністю згорів і обвалився дах, впала і була знищена вогнем центральна вежа, у правому крилі будівлі (якщо дивитися на фасад) - обвалилися всі перекриття від першого поверху і до останнього. Була пошкоджена вогнем та невмілими діями реставраторів у 2009-2010 роках. Більшість архітектурного декору. І, до того ж, ще з 1970-х років. дві половини будівлі "роз'їжджалися" щодо один одного - перекіс було видно неозброєним поглядом.
У ході відновлення підряднику довелося вирішити багато складних інженерних завдань, щоб зберегти те, що залишилося. А залишилися, по суті, лише стіни. Навіть у вцілілій частині будівлі, в якій не впали перекриття, приголомшливе початкове оздоблення інтер'єрів було знищено десятиліттями радянського "комунального" побуту, мародерами в роки забуття будинку. По суті, в будинку посилили фундамент, створили нові перекриття - і, отже, нове планування відновлених внутрішніх приміщень. Єдине нагадування про старе планування - це центральні сходи. При цьому, на жаль, додався мансардний поверх замість горища – з вікнами у даху, без зміни геометричних розмірів та габаритів будівлі.
Відновити будинок вдалося завдяки "схематозу". У 2016 році мерія через рішення виконкому спромоглася визнати будівлю аварійною, після чого з'явилася юридична можливість найняти підрядника, погодити проект та провести відновлювальні роботи, оформивши їх як ліквідацію аварійного стану. У січні 2018 року мерія оголосила перший тендер на відновлення будинку Русова. Потім були ще кілька. Лише у третьому тендері виграла київська компанія "Укрспецпроект". Ця компанія у червні 2018 року, нарешті, розпочала реставрацію за 108 мільйонів та 7 тисяч гривень. Потім уже наприкінці листопада 2019 року стало відомо, що відновлення подорожчало ще на 41 мільйон із лишком. А в 2020 році будинок Руссова був цілком прийнятий у комунальну власність, тим самим колишні приватні власники внутрішніх приміщень втратили свої майнові права.
Детальніше про будинок Руссова - у нашому документальному фільмі 2019 р.