11 фактів: як в Одесі встановили пам'ятник Дюку
195 років тому в Одесі відкрили найзнаменитіший міський пам'ятник - найзнаменитішому градоначальнику. Герцогу де Рішельє або просто Дюку.
Пам'ятник являє собою бронзову статую Рішельє в римській тозі з сувоєм у руці та трьома латунними горельєфами, що символізують землеробство, торгівлю та правосуддя. Скульптор – Іван Мартос, корсиканець за походженням. Пам'ятник закладено 30 червня 1827 р. Скульптура і горельєфи відлито у бронзі ливарним майстром У. П. Єкимовим у Петербурзі. Постамент видатного петербурзького архітектора А. І. Мельникова та архітектора Ф. К. Боффо. Пам'ятник у стилі класицизму, являє собою поставлену на п'єдестал бронзову статую Рішельє. Величина фігури дещо більша за натуральну. Квадратний у плані п'єдестал з карнизом з полірованого рожевого граніту з берега річки Південний Буг (біля Вознесенська), подарований херсонським поміщиком Скаронінським, оброблений майстром П. Джерарі. Підставою п'єдесталу служить стилобат у формі усіченої піраміди з місцевого вапняку з чотирма сходами із граніту. На трьох бокових сторонах постаменту — бронзові горельєфні зображення, що символізують торгівлю, правосуддя та землеробство.
На гранях п'єдесталу у прямокутних нішах встановлені плити та горельєфи. На фасадній — латунна позолочена плита з написом:
ГЕРЦОГУ ЕММАНУИЛУ ДЕ РИШЕЛЬЕ УПРАВЛЯВШЕМУ СЪ 1803 ПО 1814 ГОДЪ НОВОРОССIЙСКИМ КРАЕМЪ И ПОЛОЖИВШЕМУ ОСНОВАНIЕ БЛАГОСОСТОЯНИЮ ОДЕССЫ БЛАГОДАРНЫЕ КЪ НЕЗАБВЕННЫМЪ ЕГО ТРУДАМЪ ЖИТЕЛИ ВСЕХЪ СОСЛОВIЙ СЕГО ГОРОДА И ГУБЕРНИЙ ЕКАТЕРИНОСЛАВСКОЙ ХЕРСОНСКОЙ И ТАВРИЧЕСКОЙ ВОЗДВИГЛИ ПАМЯТНИКЪ СЕЙ ВЪ 1826 ГОДѣ ПРИ НОВОРОССIЙСКОМ ГЕНЕРАЛЪ-ГУ-БЕРНАТОРѣ — ГРАФѣ ВОРОНЦОВѣ
Роботами із встановлення пам'ятника керував архітектор Ф. К. Боффо. Відкриття бронзової пам'ятки Дюку відбулося 22 квітня 1828 року.
А тепер - історія та сучасність пам'ятника у 11 цікавих фактах.
1. Ідею встановити пам'ятник висунув граф Ланжерон, друг та соратник герцога Рішельє.
2. Пам'ятник створили та встановили на пожертвування одеситів.
3. Наймасштабніша пожертва "в натурі" – рожевий граніт для постаменту, переданий для будівництва пам'ятника поміщик Скаронінський.
4. Бронзовий Дюк де Рішельє став першим пам'ятником в Одесі.
5. Автори пам'ятника: скульптор І. Мартос, архітектори А. Мельников та Ф. Боффо, майстер-ливарник: В. Єкімов, майстер-муляр: П. Джерарі.
6. Пам'ятник прикрашений стилізованими фігурами Родючості, Правосуддя та Торгівлі.
7. Феміда на пам'ятнику, всупереч традиції, без пов'язки. За легендою це натяк на те, що Рішельє часто прощав злочинців, що розкаялися.
8. 10 квітня 1854 року, під час обстрілу міста англо-французькою ескадрою, до пам'ятника потрапило ядро. Про це нагадує чавунна латка з датою.
9. Праворуч від Дюка довгі роки стояла гармата, що стріляла опівдні, даючи сигнал точного часу. "Дюк вистрілив", частенько говорили про полудень старі одесити.
10. За радянської влади пам'ятник Дюку хотіли знести. Проте було вирішено залишити всі пам'ятники поставлені на народні гроші.
11. У березні 2022 року пам'ятник закрили мішками з піском - щоб захистити його від російських обстрілів.