Одеса може залишитися без шведської допомоги

Середа, 5 лютого 2025, 16:20
Через незлагодженість дій між Одеською міськрадою та Одеською ОВА Одеса ризикує втратити грантове фінансування та участь у программі управління побутовими відходами.
Одеса може залишитися без шведської допомоги

5 лютого 2025 року на сесії Одеської міської ради було розглянуто та ухвалено звернення до голови Одеської обласної військової адміністрації (ОВА) Олега Кіпера з проханням надати термінове доручення Департаменту екології та природних ресурсів Одеської ОВА щодо внесення змін до проєкту Регіонального плану управління відходами в Одеській області до 2030 року з урахуванням необхідності впровадження кластерного підходу та сучасних європейських практик у цій сфері.

Через відсутність у вказаному Регіональному плані погодження на участь Одеси у грантовій програмі WM4U – «Посилення управління побутовими відходами в Україні на 2024-2027 роки» місто може бути виключене з неї. Відповідно, Одеса ризикує не отримати грант, який значно покращив би ситуацію з накопиченням відходів та їх переробкою в Одесі та околицях.

Програма WM4U є однією з наймасштабніших ініціатив Швеції для України у сфері розвитку та співпраці. Вона фінансується урядом Швеції через Шведське агентство з питань міжнародної співпраці та розвитку (Sida) та реалізується організаціями Avfall Sverige і SALAR International. Метою програми є підтримка України у реформуванні національної системи управління побутовими відходами відповідно до європейських стандартів та Цілей сталого розвитку.

На отримання грантових коштів зі створення національної системи управління сміттєвими відходами претендували чотири українські міста. Серед них і Одеса.

Проект включає нові підходи до тарифоутворення у сфері управління відходами та запровадження в Україні принципу «забруднювач платить». Також мають бути впроваджені в життя рекомендації щодо поділу та переробки органічних відходів для зменшення викидів парникових газів, контроль за викидами газів зі звалищ тощо.

Представники Одеси провели багато зустрічей. За словами директора міського департаменту міського господарства Леоніда Гребенюка, у проекті були зацікавлені і громади з Одеського району з тих, що межують з Одесою: Фонтанка, Усатове та інші. Вони просили включити їх у проект. Шведська сторона як грантодавець не заперечувала.

Відповідне рішення може мати значний вплив на екологічну ситуацію в регіоні та перспективи впровадження сучасних підходів до управління відходами.

Варто зазначити, що участь у програмі WM4U передбачає не лише фінансову підтримку, але й експертну допомогу у впровадженні передових практик поводження з відходами, що є важливим кроком на шляху до інтеграції України в ЄС та виконання законодавства ЄС щодо охорони довкілля.

Але 31 січня було отримано листа від шведського уряду. У ньому повідомлялося, що Одеса виключена із програми. Причиною названо те, що у проекті відсутня взаємодія між Одеською громадою та обласною військовою адміністрацією. 

Цілком очевидно, що з 31 січня по 5 лютого посадовці одеської міської та обласної влади не змогли оперативно домовитися та узгодити питання, тому Одеській міськраді довелося перевести проблему у публічний простір та офіційно звертатися до голови ОВА.

Подальший розвиток ситуації залежатиме від рішення Одеської ОВА та можливих обговорень між місцевими органами влади та представниками програми WM4U.

comments powered by HyperComments