Що заявили Зеленський і Трамп після зустрічі у Ватикані

26 квітня 2025 року у Ватикані, в базиліці Святого Петра, відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського та президента США Дональда Трампа. Лідери обох країн, які прибули до Рима на похорон Папи Франциска, провели 15-хвилинну розмову без участі помічників, щоб обговорити можливості припинення війни між Україною та росією. Зустріч стала першою після напруженого діалогу в Овальному кабінеті у Вашингтоні в лютому 2025 року, коли відносини між країнами значно погіршилися.
Важливо, що обидва президенти на даний момент офіційно не повідомили, про що саме вони розмовляли між собою та до якого спільного рішення дійшли, або які розбіжності залишилися. Однак, вони тим чи іншим чином підсумували переговори.
Зеленський назвав зустріч "хорошою" і висловив надію на її історичне значення. "Ми обговорили багато чого один на один. Сподіваюся на результати з усього, що ми охопили. Захист життів нашого народу, повне й безумовне припинення вогню, надійний і тривалий мир, який унеможливить нову війну", – заявив Зеленський у соціальних мережах після зустрічі. Він також додав: "Це дуже символічна зустріч, яка має потенціал стати історичною, якщо ми досягнемо спільних результатів. Дякую, президенте Дональде Трампе!"
Білий дім також позитивно оцінив переговори. За словами речника Білого дому Стівена Чунга, лідери провели "дуже продуктивну дискусію". "Більше деталей про зустріч буде оприлюднено пізніше", – зазначив Чунг.
Пізніше сам Трамп розкритикував утіна за обстріли цивільних об'єктів в Україні. Він написав у власній соцмережі Truth Social: "не було жодних причин обстрілювати ракетами цивільні райони, міста і селища протягом останніх кількох днів. Це змушує мене думати, що, можливо, він не хоче зупинити війну, він просто робить вигляд, що він зацікавлений в мирі, і з ним треба боротися по-іншому, за допомогою "банківських" або "вторинних санкцій"?".
Таким чином, Трамп дав зрозуміти, що останні обстріли росією цивільних об'єктів в Україні свідчать про небажання Володимира путіна зупиняти війну.
Трамп також припустив, що для тиску на росію можуть бути потрібні нові методи, зокрема "банківські заходи" або "вторинні санкції". "Занадто багато людей гине!!!", – наголосив він.
На фотографіях, опублікованих офісом Зеленського, видно, як Трамп і Зеленський сиділи навпроти один одного в залі базиліки, нахилившись ближче під час розмови. На іншому знімку вони разом із прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером і президентом Франції Еммануелем Макроном стояли в тісному колі, причому Макрон поклав руку на плече Зеленського.
Зустріч відбулася на тлі активних зусиль Трампа щодо припинення війни. Напередодні, 25 квітня, Трамп заявив, що його спецпосланець Стів Віткофф провів "дуже близькі до угоди" переговори з президентом росії Володимиром путіним у москві. Трамп закликав до "зустрічі на найвищому рівні" між Києвом і москвою, щоб укласти угоду, але попередив, що США можуть вийти з переговорів, якщо сторони не дійдуть згоди найближчим часом.
Очікувалося, що лідери проведуть ще одну зустріч у Римі пізніше того ж дня, але вона не відбулася через щільний графік Трампа, який одразу після похорону вилетів до США. Незважаючи на це, переговори у Ватикані стали важливим кроком у спробах відновити діалог між Україною та США після напружених подій у лютому, коли Трамп і віцепрезидент Джей Ді Венс різко критикували Зеленського, а США призупинили військову допомогу Україні.
Зустріч у Ватикані показала, що обидві сторони готові до діалогу, хоча ключові питання, такі як безпекові гарантії для України та умови припинення вогню, залишаються невирішеними.