Як світові лідери відреагували на російський терористичний удар по Сумам: від жорстких заяв до м'яких слів про "помилку"

Реакція США
Президент США Дональд Трамп назвав атаку "жахливою" і "помилкою" з боку росії, але не уточнив, що саме мав на увазі. "Це жахлива річ. Мені сказали, що вони припустилися помилки", – заявив Трамп журналістам на борту Air Force One, додавши, що, на його думку, росія "хоче зупинити війну". Проте його слова викликали цілком слушну критику за м’якість, адже Трамп не закликав до конкретних дій проти москви і не звинуватив росію у цьому ударі.
Державний секретар США Марко Рубіо висловив глибокі співчуття жертвам, назвавши удар "жахливим". У своїй заяві на платформі X він зазначив: "Сполучені Штати висловлюють найглибші співчуття жертвам сьогоднішнього жахливого ракетного удару росії по Сумах. Це трагічне нагадування про те, чому президент Трамп та його адміністрація докладають стільки часу і зусиль, щоб припинити цю війну і досягти міцного миру". Однак Рубіо не закликав до посилення санкцій чи інших заходів проти росії.
Спеціальний представник США по Україні Кіт Келлог був більш різким у своїй оцінці, заявивши, що атака "перетинає будь-які межі пристойності". "Сьогоднішній напад російських сил на цивільні об’єкти в Сумах у Вербну неділю перетинає будь-які межі пристойності. Як колишній військовий лідер, я розумію, що таке цільові удари, і це неправильно", – написав Келлог на платформі X, наголосивши, що саме тому Трамп працює над припиненням війни.
Реакція європейських лідерів
Лідери країн Європи одностайно засудили дії росії, назвавши їх порушенням міжнародного права та закликаючи до негайного припинення атак на цивільне населення.
Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер висловив обурення, заявивши: "Я вражений жахливими атаками росії на цивільних у Сумах". Він закликав Володимира путіна негайно погодитися на "повне і безумовне припинення вогню".
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц назвав удар воєнним злочином, наголосивши на необхідності притягнення росії до відповідальності. "Цей напад є воєнним злочином, і ми повинні діяти рішуче, щоб зупинити такі дії", – заявив він, коментуючи атаку.
Президент Франції Еммануель Макрон також відреагував, зазначивши, що росія "обирає продовження війни, незважаючи на пропозиції Трампа". Він закликав до "сильних заходів" для примусу до припинення вогню, підкресливши, що атака є "кричущим нехтуванням людських життів".
Президент Литви Гінтарас Науседа закликав світ силою зупинити росію за її військові злочини: "Ще один мерзенний російський військовий злочин — цього разу в самому центрі Сум. Це ляпас усім, хто прагне і бажає миру. ... Цивілізований світ повинен застосувати силу, щоб зупинити цих варварів, які вбивають мирних жителів і дітей. Наші серця з сім'ями жертв і поранених."
Верховна представниця ЄС із закордонних справ Кая Каллас, коментуючи подію на зустрічі міністрів закордонних справ у Люксембурзі, зазначила: "Цей жахливий приклад ескалації атак з боку росії, коли Україна вже прийняла безумовне припинення вогню, показує, що ми маємо чинити максимальний тиск на Росію, щоб зупинити війну". Вона додала, що "всі, хто хоче припинити вбивства, повинні чинити максимальний тиск".
Міжнародні організації
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш висловив глибоку стурбованість і шок через атаку. "Напади на цивільних осіб і цивільні об’єкти заборонені міжнародним гуманітарним правом, і такі атаки, де б вони не відбувалися, повинні негайно припинитися", – заявив його речник, наголосивши на підтримці ООН "зусиль для досягнення справедливого, тривалого і всеосяжного миру, який повністю підтримує суверенітет, незалежність і територіальну цілісність України".
Втім, ООН у діях щодо припинення війни та реального впливу на агресора завжди обмежується лише певним рівнем "занепокоєння" чи "стурбованості",
Ракетний удар по Сумах 13 квітня 2025 року викликав хвилю обурення серед світових лідерів, однак реакція варіювала від закликів до жорстких дій до стриманих співчуттів. У той час як європейські лідери та ООН наполягають на тиску на Росію, американська адміністрація, попри засудження, уникає різких заходів, що викликає занепокоєння щодо ефективності дипломатичних зусиль для припинення війни. [Джерела: web ID: 8]