Про що говорили міністри оборони 5 країн Європи
Міністри час зустрічі радились, як допомогти Україні та яким чином можна збільшити оборонний потенціал Європи. Перша сесія засідання стосувалася України, тому на онлайн зв’язку був український міністр оборони Умєров.
За словами міністра оборони Польщі Владислава Косіняка-Камиша, «Україна дуже потребує підтримки союзників, оскільки бореться не тільки за свою свободу, а й за безпеку в Європі, тому допомога мусить бути продовжена».
«Ми підтвердили союзницьку підтримку України, рішучість допомагати, навчати військових, але передусім, сьогодні головним пунктом розмови з міністром Умеровим був розвиток виробничих можливостей між Європою та Україною, між нашими фірмами. Зокрема, йдеться про розвиток спільних ініціатив з Україною. Такі можливості є і вони не використані. Це може бути велика підтримка для України, яка воює», – зазначив Косіняк-Камиш.
На важливості підтримки оборонної промисловості України наголошував і міністр оборони Німеччини. Борис Пісторіус наголосив, «між країнами вже є вдалі проєкти, які стосуються виробництва дронів та програмування».
«З однієї сторони ми фінансуємо Україну, але для нас це теж вигода, бо ми можемо скористатися з українських ноу-хау, які поліпшують виробництво продукції і цю промислову співпрацю ми хочемо розширити», – сказав Пісторіус.
Учасники зустрічі одностайні у тому, що «2025 рік є вирішальним для безпеки Європи, це час для збільшення видатків на оборону та зміцнення мілітарного потенціалу».
«Ми розмовляли про 2% ВВП на оборону, можливо це буде 2,5%, а може ще більше. Розмовляли у який спосіб можна змінити правила в Європі, щоб всі країни змогли собі дати з цим раду, щоб це було зрівноважене», – наголосив міністр оборони Італії Гвідо Крозетто.
За словами Крозетто, «війна змінила світ і досвід України корисний для Європи»: «Україна багато чому нас навчила. Раніше ніхто не говорив так широко про дрони як сьогодні, ніхто не трактував це як елемент, який може змінити хід війни. Ця війни звінила все. Виклик для України – це виклик для Європи. Безпека України – це безпека Європи. Прийняття того, що Україну завоюють, буде ослаблювати нас, наші демократії і наші країни. А ми хочемо дати Європі безпеку, впевненість, сили оборони та стримування. Все це служить також обороні України з надією, що настане справедливий мир і повернення до міжнародних правил».
«Кожна європейська країна має працювати над зміцненням України, аби та мала більше сили на полі битви і у мирних переговорах» – наголосив під час зустрічі заступник міністра оборони Великої Британії Люк Поллар. Він також запевнив, що «його країна завжди буде поруч з Україною».
«Ми плануємо досягти 2,5% ВВП на оборону і сподіваємося, що частина з цих коштів піде також на допомогу Україні. Недавно ми оголосили про пакет 225 мільйонів фунтів стерлінгів допомоги для України і довготерміновий інструмент вартістю понад 3 мільярди і з часом будемо збільшувати нашу допомогу Україні», – зазначив Поллард.
Це друга зустріч у такому форматі. Перша відбулася у Берліні, в листопаді минулого року.
Наступна зустріч міністрів оборони п’яти країн відбудеться у Парижі – анонсував польський міністр Косіняк-Камиш. Спеціальними гостями там будуть генсек НАТО, представниця ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки і комісар ЄС з питань оборони.