За вирішили на першому дні саміту НАТО
Глави держав і урядів Північноатлантичного альянсу (НАТО) видали комюніке за підсумками засідання Північноатлантичної ради, що відбулося у Вільнюсі 11 липня.
Країни-члени Альянсу вкотре засудили агресію російської федерації та наголосили, що саме росія несе повну відповідальність "за свою незаконну, невиправдану та неспровоковану загарбницьку війну проти України".
"Ми продовжуємо рішуче засуджувати кричущі порушення росією міжнародного права, Статуту ООН та зобов'язань та принципів ОБСЄ. Ми не визнаємо і ніколи не визнаватимемо незаконні та нелегітимні анексії росією, включаючи Крим.Не може бути безкарності за російські військові злочини та інші звірства, такі як напади на громадянське населення та руйнування цивільної інфраструктури", - йдеться у тексті.
Комюніке при цьому підтверджує, що країни-члени НАТО погодилися скасувати план дій щодо членства (ПДЧ) України в Альянсі.
"Шлях України до повної євроатлантичної інтеграції вийшов за межі необхідності ПДЧ. Україна стає все більш оперативно сумісною та політично інтегрованою з Альянсом і досягла значного прогресу на шляху реформ", - йдеться у комюніке.
Водночас наголошується, що Україні необхідно провести додаткові демократичні реформи та реформи у секторі безпеки, а міністри закордонних справ країн НАТО регулярно оцінюватимуть досягнутий прогрес у рамках адаптованої Річної національної програми.
Також у тексті йдеться про рішення створити нову Раду Україна-НАТО — спільний орган, в якому члени Альянсу та Україна посідають місце як рівноправні члени для просування політичного діалогу, взаємодії, співробітництва та євроатлантичних прагнень України до членства в НАТО.
Крім того, у комюніке наголошується, що лідери підтверджують відданість політиці відкритих дверей НАТО і статті 10 Вашингтонського договору і "з нетерпінням чекають" на можливість вітати Швецію як повноправного члена Альянсу.
У той же час, країни-члени НАТО засудили зближення Китаю та Росії та гібридні та кібероперації з боку КНР.
Лідери закликали Китай "відігравати конструктивну роль як постійного члена Ради Безпеки ООН, засудити загарбницьку війну Росії проти України".
Також у комюніке зазначається, що Альянс підтримує територіальну цілісність і суверенітет Боснії та Герцеговини, Грузії та Республіки Молдова, а також підтверджує відданість подальшій діяльності НАТО в Косові.