Туреччина починає будувати свій перший справжній авіаносець
На одній з турецьких верфей розпочато будівництво повноцінного авіаносця по проекту Milli Uçak Gemisi (MUGEM) тоннажем 60 тисяч тон та довжиною 285 метрів.
Його проект був вперше оприлюденій восени 2024 р. на оборонній виставці SAHA EXPO 2024, що проходила у Стамбулі.
Згідно проекту, корабель повністю розроблений у Туреччині, повинен мати довжину 285 м, тоннаж понад 60 тисяч тон, максимальну швидкість 25 вузлів та дальність плавання до 10 тисяч миль. Силова установка - чотири газові турбіни LM2500 від американської компанії General Electric і два гвинти з регульованим кроком для ефективної маневреності.
Авіаносець спроектований для розміщення пілотованих та безпілотних літальних апаратів. Передбачається, що на борту розмістяться 50 повітряних платформ: палубна версія легкого штурмовика Hürjet, реактивні дрони ANKA-III та KIZILELMA, а також турбогвинтові безпілотники TB-3 "Байрактар". З них 30 одиниць зможуть зберігатись у його ангарі, а 20 – на польотній палубі. За необхідності це число може зрости.
Конструкція корабля передбачає використання лише трампліну для старту авіації. У перспективі корабель можуть додатково оснастити катапультною системою запуску, що дозволить розміщувати на борту як легкі штурмовики, а й важкі літаки. Однак, це не виключає можливості появи на ньому винищувачів F-35 у палубній версії з вертикальним/скороченим зльотом/посадкою у тому випадку, якщо США приймуть політичне рішення про постачання таких літаків Туреччині.
Для власної безпеки авіаносець пропонують озброїти встановленням вертикального пуску ракет MIDLAS із 32 осередками та чотирма 35-мм артилерійськими системами ближнього бою "Гекденіз".
Загалом, станом на початок січня 2025 року Туреччина одночасно будує на стапелях 31 корабель/судно для свого флоту, включаючи один повноцінний авіаносець, 1 есмінець, 7 фрегатів, 2 корвети (плюс ще 4 будуть закладені цього року) та 7 підводних човнів.
В умовах, коли будь-який напад іншої держави на Туреччину як країну НАТО виключений з майже 99% вірогідністю, поява у складі її флоту повноцінного авіаносця свідчить про зростання зовнішньополітичних амбіцій та подальше використання такого корабля як інструменту "проекції сили" та зовнішньополітичного впливу Туреччини.