Навіщо російський флот виходив в море з Новоросійська (ВІДЕО)
Ми досить давно не розбирали діяльність росіян у Чорному морі. Чому? Тому що вони не робили нічого вартого уваги. Більшу частину часу їх кораблі стоять біля причалів в Новоросійську, або зовсім трохи маневрують біля причалів, змінюючи позиції. Як, наприклад, на такому космічному знімку від 11 вересня - де більшість їх кораблів саме у військовій гавані Новоросійська.
Перед цим росіяни лише один раз за понад два місяці застосовували свій флот в ударних цілях. Це було 26 серпня, коли чорноморський флот взяв участь у найпотужнішому ударі по Україні за всю війну - тоді вони з кораблів випустили 28 ракет "Калібр", які майже всі були збиті системою ППО.
Але 14 і 15 вересня ми побачили незвичну активність росіян - коли у море вийшло відразу 16 кораблів, з яких 7 були носіями ракет "Калібр" з загальним можливим залпом до 48 ракет. Тобто, це були 5 надводних кораблів та 2 підводних човна. Ще двох підводних човнів у Новоросійську помічено не було і даних про їх вихід у море теж не було - тому що росіяни просто занурилися цими субмаринами під воду, просто на дно Новоросійської бухти. Якоїсь активности росіяни не проводили.
Цікаво, що деякі з кораблів в ці два дні, можливо, в тому числі - один з фрегатів типу "Адмірал Макаров" йшов курсом на Геленджик, тобто дещо північніше від Новоросійська. В цей же час сервіси відстеження морського трафіку показували, що в цьому районі торгівельні судна у морі ходили "по колу". Спочатку ми думали, що таким чином росіяни прикривають свої військові кораблі "живим щитом" з цивільних суден. Але насправді вони увімкнули якусь систему РЕБ, яка давала хибні координати реальних суден.
Вже до ранку 16 вересня росіяни знову повернулися до Новоросійську, у морі залишився один підводний човен з 4 ракетами.
Але чому ж росіяни виходили в море?
Це могли бути навчання. Але росіяни так бояться надводних морських дронів, що саме через їх можливі удари по кораблям вони залишали свої головні сили у Новоросійську біля причалів протягом дуже великого часу.
Це міг бути страх перед можливим ракетним ударом. Адже Новоросійськ, судячи з останніх новин та останнього досвіду, з одного боку - цілком досяжний як для українських ракет "Нептун" берегового базування, так і для тих ракет, які можуть випустити наявні у України літаки F-16, які передані від Нідерландів. А як раз Нідерланди минулого тижня офіційно дозволили бити по російській території з цих літаків. Тому цілком можливо, що побоюючись ракетного удару, росіяни пішли на дещо менший ризик - і вийшли в море. І при цьому як раз і увімкнули систему РЕБ, щоб хоч якось "відлякати" дрони. Але чи був при цьому завданий ракетний удар по Новоросійську - невідомо, скоріше за все - він так і не відбувся.
До речі, перед цим удар морськими дронами по Новоросійську був зовсім недавно - у ніч на 5 вересня. Про результати не відомо, але у росіян ніч там була дуже гаряча і весела. Тобто, загроза морських дронів для росіян залишається постійною.
З важливого також слід відзначити, що росіяни змогли добудувати ракетний корвет "Амур". Його планувалося включити у склад чорноморського флоту, він навіть був переведений спочатку у Керч, потім у Новоросійськ. Але через загрозу ударів по їх базам та знищення ракетними ударами вже двох корветів цього типу у Керчі та Севастополі, два недобудованих кораблі ще влітку перевели через Волго-Донський канал до Каспійського моря. Там вже добудований "Амур" включили до Каспійської недофлотилії.
Крім того, росіяни іноді здійснюють короткі переходи десантних кораблів до Севастополя - такі ВДК по одному на максимально можливій швидкості у супроводі катерів заходять туди, чимось навантажуються і швидко тікають.
Також росіяни майже повністю перегородили підходи до Керченського моста баржами, що пришвартовані одна до одної. Таким чином вони створюють фізичну перешкоду для підходу до моста морських дронів. А проти повітряних атак вони постійно посилюють там ППО - незважаючи на те, що комплекси ППО в районі Керчі регулярно знищуються. Зараз вже знищено всі російські залізничні пороми, що курсували через Керченську протоку. І тому для масових перевезень чогось до Криму, в тому числі палива чи боєприпасів, росіяни змушені використовувати знову залізничну частину мосту, якої вони уникали після першого удару по мосту у жовтні 2022-го. Однак, принципове рішення про знищення Керченського мосту прийняте, воно буде втілене у життя у слушний момент. І після цього російські окупанти в Криму опиняться у оперативному оточенні.