Які ракети можуть передати Україні США: від ATACMS до Tomahawk

Марк Врублевський  |  Вівторок, 15 липня 2025, 13:56
Останні дні принесли гучні новини про те, що Сполучені Штати, під орудою президента Дональда Трампа, готуються передати Україні нові партії ракет – і це не просто черговий вантаж зброї, а потенційний переломний момент у війні проти російської агресії. Я вирішив розібратися, що може опинитися в арсеналі Києва, і що за цим стоїть.
Які ракети можуть передати Україні США: від ATACMS до Tomahawk

Першими на горизонті постають ATACMS – Army Tactical Missile Systems, які вже стали знайомими українським силам. Ці балістичні ракети з дальністю до 300 кілометрів довели свою ефективність, коли торік уразили російські об’єкти в Криму та Курській області. Джерела натякають, що Вашингтон може розширити поставки цих "довгострокових" аргументів, особливо після того, як Трамп, здається, змирився з ідеєю дозволити їхнє застосування всередині Росії. Але чи це стратегічний хід, щоб укріпити позиції України перед переговорами, чи просто спроба використати залишки запасів перед зміною адміністрації? Мені здається, тут більше політики, ніж логістики – запаси ATACMS у США не безмежні, а їхнє виробництво потребує часу, якого в умовах війни бракує. Також йде мова про дозвіл бити на повну дальність тими 18 ракетами, які зараз вже є на території України.

Далі на черзі – ракети для систем Patriot, які вже захищають українське небо. Трамп нещодавно заявив про намір передати кілька десятків цих зенітних перехоплювачів, причому з натяком, що Європа оплатить рахунок. Це звучить як класичний американський торг: допомога Україні в обмін на солідарність союзників. Але чи вистачить цих ракет, якщо росія щодня кидає сотні дронів і ракет? Навіть з урахуванням того, що Patriot в Україні використовується виключно для відбиття російських атак балістичними та аеробалістичними ракетами - "Іскандерами" і "Кинджалами". Мої джерела в кулуарах НАТО шепочуть, що навіть 30-50 одиниць – це крапля в морі, враховуючи інтенсивність атак. До того ж, пауза в поставках минулого тижня, яку пояснили вичерпанням запасів, змушує задуматися: чи не грає Трамп на нервах, щоб вичавити з Європи більше грошей?

А що з JASSM – Joint Air-to-Surface Standoff Missiles? Ці крилаті ракети з дальністю до 500 кілометрів могли б стати справжнім сюрпризом, дозволяючи Україні вражати російські бази далеко за лінією фронту. Інформація про їхню можливу передачу просочилася з Вашингтона ще торік, але реалізація буксує через технічні нюанси – їх можна використовувати з винищувачів F-16. Мені здається, що це більше стратегічна приманка, ніж реальний план: Трамп може кинути цю ідею на стіл переговорів, щоб поторгуватися з путіним.

І нарешті, у кулуарах з’явилися натяки на Tomahawk – морські крилаті ракети з неймовірною дальністю до 2500 кілометрів. Це вже виглядає як фантастика, адже їхня передача означала б радикальний крок, який може спровокувати москву на непередбачувану реакцію. Джерела в ЗМІ пишуть про дискусії в адміністрації, але я схиляюся до думки, що це більше спекуляція, ніж реальність – США не готові ризикувати ескалацією до рівня, який загрожує глобальним ядерним конфліктом. Є і суто технічний нюанс - Україна не має кораблів, які мали б пускові установки для цих ракет.

Отже, що ми маємо? ATACMS і Patriot – це найімовірніший сценарій, підкріплений поточними потребами та заявами Трампа. JASSM і Tomahawk – це гра на перспективу, яка залежить від того, як складеться дипломатична партія. Мені здається, що за цими поставками стоїть не лише бажання допомогти Україні, а й прагнення Трампа зміцнити власний імідж переговірника перед виборами чи навіть перед можливим спадкоємцем у Білому домі. Але чи вистачить цього, щоб переламати хід війни? Так чи інакше, але можливість завдати ракетний удар по москві - це справжній козирний туз для України.

comments powered by HyperComments