Нафтова катастрофа у Чорному морі: які наслідки для Одеської області

Марк Врублевський  |  Понеділок, 3 лютого 2025, 16:36
У грудні 2024 року в Керченській протоці сталася масштабна аварія двох російських танкерів «Волгонефть-212» та «Волгонефть-239». Внаслідок зіткнення частина нафтопродуктів, зокрема мазуту, потрапила у Чорне море, що призвело до значного забруднення акваторії та узбережжя. Найбільше постраждали території окупованого Криму та Одеської області.
Нафтова катастрофа у Чорному морі: які наслідки для Одеської області

Масштаби забруднення та негайні наслідки

За даними екологічних моніторингових організацій, у море вилилося понад 8500 тонн мазуту, що спричинило екологічну катастрофу. Протягом кількох тижнів забруднені нафтопродуктами пляжі, прибережні води та морські екосистеми спостерігалися у Криму, дещо пізніше - на півдні Одеської області та в інших прибережних районах.

Наслідки для Криму

В окупованому Криму найбільше постраждали узбережжя в районі Керчі, Аршинцевської коси, Ленінського району та Севастополя. Спостерігалося:

  • забруднення понад 50 км берегової лінії;

  • загибель морських тварин, зокрема дельфінів та рідкісних видів риб;

  • потрапляння токсичних речовин у харчові ланцюги.

Станом на січень 2025 року, на кримському узбережжі було зібрано понад 1200 тонн забрудненого піску та водоростей, проте екологи попереджають, що повне очищення займе роки.

Наслідки для Одеської області

Через морські течії мазутні плями почали дрейфувати у бік західного узбережжя Чорного моря, досягнувши берегів Одеської област у південній її частині, від гирла Дунаю до Дністровського лимануі. В регіоні спостерігалися:

  • забруднення води та пляжів у районі Приморського, Затоки та Сергіївки;

  • випадки отруєння морських птахів та загибель молюсків;

  • загроза для рибного промислу та туристичної галузі.

Українські екологічні служби та волонтери, в тому числі з числа персоналу національного парку "Тузлівські лимани" та місцевих громад, оперативно розпочали заходи з ліквідації наслідків аварії, залучаючи міжнародну допомогу. Влада України звернулася до Європейського Союзу та ООН із запитом про підтримку у подоланні екологічної катастрофи.

Довгострокові екологічні ризики

  • Деградація морських екосистем. Осідання мазуту на дні може призвести до знищення донних організмів та погіршення якості води.

  • Загроза здоров’ю людей. Контакт із забрудненою водою може спричинити алергічні реакції та шкірні захворювання, а токсичні речовини у рибі та морепродуктах – негативні наслідки для здоров’я населення.

  • Зниження біорізноманіття. Багато видів морських організмів можуть зникнути або значно скоротити свою популяцію.

Заходи з ліквідації та міжнародна підтримка

Україна активно працює над ліквідацією наслідків екологічного лиха. До робіт залучені екологічні організації, рятувальні служби та міжнародні експерти. Серед першочергових заходів:

  • механічне очищення пляжів;

  • застосування сорбентів для збору нафтопродуктів із води;

  • проведення моніторингу забруднення та довгострокових екологічних змін.

Водночас, ситуація залишається критичною. Експерти наголошують, що ліквідація наслідків може зайняти десятиліття, а відновлення морської екосистеми вимагатиме постійних зусиль і міжнародного співробітництва.


Аварія російських танкерів у Керченській протоці стала серйозним екологічним викликом для всього Чорноморського регіону. Наслідки відчують як жителі Криму, так і Одеської області. Вкрай необхідне міжнародне втручання та довготривалі заходи з відновлення екосистеми, аби мінімізувати шкоду для довкілля та здоров’я людей.

comments powered by HyperComments