Від заперечення до відкритої підтримки: як Кім Чен Ин став на сторону путіна

Марк Врублевський  |  Субота, 2 листопада 2024, 16:37
Простежу, як з самого початку 2022 року загалом, та у жовтні-листопаді 2024-го лідер Північної Кореї Кін Чен Ий (відомий також як Кім Чен Ин) еволюціонував від керівника формально нейтральної держави до відкритого союзника росії та співучасника російської агресії проти України.
Від заперечення до відкритої підтримки: як Кім Чен Ин став на сторону путіна

Повномасштабне вторгнення росії в Україну стало не лише військовим конфліктом, а й інформаційною війною. У цій війні активну участь беруть різні країни, серед яких особливе місце посідає Північна Корея. Пхеньян, відомий своєю закритістю та схильністю до маніпуляцій, демонстрував цікаву еволюцію своєї позиції щодо російсько-української війни. Спочатку заперечуючи будь-яку участь у конфлікті, згодом Північна Корея відкрито підтримала агресивні дії росії.

Спочатку заперечення: спроба приховати сліди

На початку російського вторгнення в Україну Північна Корея дотримувалася офіційної позиції нейтралітету. Пхеньян заявляв про відсутність будь-якої участі в конфлікті та закликав до мирного врегулювання. Ця позиція була вигідна для Північної Кореї з кількох причин:

  • Збереження міжнародної ізоляції: Відкрита підтримка росії могла б призвести до посилення міжнародних санкцій проти Північної Кореї.
  • Маніпуляція світовою спільнотою: Заявляючи про нейтралітет, Північна Корея намагалася створити образ мирної держави, яка не втручається у внутрішні справи інших країн.
  • Приховування військової допомоги: Північна Корея активно надавала військову допомогу росії, але публічно заперечувала це, намагаючись уникнути відповідальності. Мова йде про передачу росії північнокорейських балістичних ракет, зокрема KN-23, та різноманітних артилерійських боєприпасів у кількості понад 3,5 млн. одиниць. Загальна вартість північнокорейської зброї для росії оцінюється від 1,7 до 5,5 мільярда доларів.

Відкрита підтримка: новий етап співпраці

Згодом позиція Північної Кореї почала змінюватися. Країна перейшла від заперечень до відкритої підтримки росії. Цей злам був обумовлений кількома факторами:

  • Поглиблення відносин з росією: Між Північною Кореєю та росією історично склалися тісні відносини ще з часів існування СРСР. В умовах міжнародної ізоляції обидві країни знайшли спільну мову, що було виражено у взаємних візитах Кіма до москви та путіна до Пхеньяну та заключення офіційного військово-політичного та економічного союзу влітку-восени 2024 р.
  • Військова співпраця: Північна Корея почала надавати росії значну військову допомогу, включаючи артилерійські снаряди, ракети та інші боєприпаси. У жовтні 2024 р. Північна Корея прислала до росії значний військовий контингент - від 3000 до 12 000 військовослужбовців, які проходять підготовку до участі у тих чи інших операцій у складі російської армії у її війні проти України. Але вище керівництво КНДР ще наприкінці жовтня публічно заперечувало наявність своїх військ у росії.
  • Пропаганда: Державні ЗМІ Північної Кореї почали активно висвітлювати події в Україні з проросійських позицій, виправдовуючи дії росії та дискредитуючи Україну. Так, 22 жовтня фактично друга за впливом особа у Північній Кореї, сестра її лідера Кім Йо Чжон, заявила про те, що саме Україна провокує росію та назвала Україну і Південну Корею "невихованими собаками".

Перехід до відкритої підтримки росії з боку КНДР

Північна Корея готова далі підтримувати росію і воювати разом з нею проти України аж до так званого "переможного дня". Про це 31 жовтня заявила глава МЗС КНДР Цой Сон Хі під час переговорів із російським колегою Сергієм Лавровим, За її словами, Пхеньян має намір надавати підтримку й допомогу москві в питанні війни проти України і не сумнівається в "перемозі" Кремля під керівництвом путіна. Ба більше, таку вказівку дав глава Північної Кореї Кім Чен Ин ще на самому початку протистояння. 

"Ще раз запевняємо, що до переможного дня ми завжди твердо стоятимемо поруч із нашими російськими товаришами. Від самого початку спеціальної військової операції голова КНДР Кім Чен Ин дав вказівку, щоб ми ні на кого не озиралися, незмінно й потужно підтримували, надавали допомогу російській армії та російському народу", — заявила Цой Сон Хі.

Наслідки для України та світу

Відкрита підтримка Північною Кореєю російської агресії має серйозні наслідки для України та всього світу:

  • Посилення військового потенціалу росії: Військова допомога Північної Кореї дозволяє росії продовжувати війну проти України.
  • Підрив міжнародного порядку: Дії Північної Кореї демонструють зневаження міжнародного права та підривають систему міжнародних відносин.
  • Посилення ізоляції України: Підтримка росії з боку Північної Кореї ускладнює міжнародні зусилля щодо допомоги Україні.

 


Поведінка Північної Кореї в контексті російсько-української війни демонструє, як авторитарні режими можуть використовувати інформаційну війну для досягнення своїх цілей. Спочатку заперечуючи свою участь у конфлікті, Північна Корея згодом відкрито підтримала росію, що свідчить про цинізм і прагматизм політики Пхеньяна. Цей випадок є нагадуванням про те, що інформаційна війна є невід'ємною частиною сучасних конфліктів і потребує адекватної відповіді.

comments powered by HyperComments