Жовто-блакитний прапор України: 700 років історії (ВІДЕО)

Александр Вельможко  |  Среда, 24 августа 2022, 13:13
23 і 24 серпня - це День Незалежності України та день її державного прапору. Давайте дізнаємось, коли з'явилася традиційна для України символіка з поєднання синього та жовтого кольорів та як це пов'язане з історією Одеси.
Жовто-блакитний прапор України: 700 років історії (ВІДЕО)

Сучасна історія України налічує всього 31 рік. Але якщо ми заглибимося в справжню історію, то побачимо кілька цікавих речей. Сучасна Україна як держава поєднує в собі державну традицію Української Народної Республіки, проголошеної 1918 року, яка згодом у вигляді державних установ у вигнанні існувала аж до 1991 року, та радянської України. До 1918 року формально існувало Королівство Галичини та Лодомерії у складі Австро-Угорської імперії - та сама державна структура, яка була заснована ще князями Київської Русі, у якій згодом з'явилося Галицько-Волинське князівство, яке, у свою чергу, трансформувалося у королівство у ХІІІ столітті. І потім це королівство, потрапивши династичним шляхом у залежність до литовських та польских правителів протягом XIV-XIX століть існувало, але не було самостійною державою. Одночасно с XVI та до кінця XVIII cтоліть існувала українська козацька державність у вигляді Гетьманщини та Запорізької Січі, яку ліквідувала повністю вже російська імператриця Катерина ІІ. 

І тут слід зазначити, що всі ці форми державності мали свою символіку.

Перша згадка про поєднання саме жовтого та синього кольорів знаходиться у гербі міста Львова починаючи з 1256 року - це зображення золотого льва на блакитному щиті. Різні варіації цього герба та прапорів іноді вважаються символікою і Королівства Руського - тої самої української держави, яка була самостійною до 1349 року, а потім потрапила у залежність до Польщі.

Згодом, у хроніках Яна Длугоша, в описанні Грюнвальдської битви 1410 року, у якій об'єднані армії Великого князя Литовського Вітовта та польского короля Ягайла розгромили Тевтонський лицарський орден. У складі армії Ягайла воювали, в тому числі. полки, сформовані у Львівській та Перемишльскій землі. І тут можна прочитати. що хоругва Львівської землі "мала на прапорі жовтого лева, що ніби дереться на скелю на лазурному полі", а хоругва Перемишлянської землі "мала на прапорі жовтого орла з двома головами, оберненими однаково в різні боки на лазуровому полі".

Ще згодом поєднання жовтого та блакитного часто зустрічалися на прапорах Руського Воєводства у складі Речі Посполитої. Також таки прапори з XVI століття зустрічалися на хоругвах  деяких козацьких частин. Вже у вже XVIII столітті синьо-жовті прапори почали переважати серед козацьких хоругов. Їх часто виготовляли із синього полотнища з нашитим на ньому лицарем у золотих або червоних шатах і золотим орнаментом та арматурою. 

Згодом з 1803 року жовто-синім був прапор Чорноморського козацького війська у складі армії російської імперії.

Але поєднання синього та жовтого саме як національних кольорів українського народу зустрічається з середини ХІХ століття, а саме з 1848 року.  25 червня 1848 року у Львові українці Королівства Галичини й Лодомерії вивісили над Львівською ратушею синьо-жовтий прапор саме як національний прапор. Це як раз був період. коли по всій Європі різноманітні державні, феодальні та інші символи трансформувалися у те чи інше поєднання кольорів - як, наприклад, червоний та білий для поляків, синій та жовтий для українців та шведів, білий, зелений та червоний для італійців і так далі. Згодом, з 1905 року, під час революційних подій у російській імперії, синьо-жовтий прапор став розповсюджений вже по всій Україні. 

З 1918 року саме синьо-жовтий прапор офіційно є державним прапором України. 

Як саме все це пов'язане з Одесою?

Дуже просто. Саме за часів Вітовта, одного з переможців битви під Грюнвальдом, вже існує замок Коцюбіїв на березі Чорного моря - той самий замок, з першої письмової згадки про який 1415 року має відлік сучасна історія Одеси. Згодом, згаданий прапор Чорноморського козацького війська - це вже історія заселення українцями земель Причорномор'я з кінця XVIII століття, в тому числі й історія вже сучасної Одеси та навколишніх сіл. І зараз в Одеській області мешкають нащадки чорноморських козаків - з прізвищем Чорноморець, в тому числі й мої родичі. 

І саме тому ми бачимо, що історія прапору України, традиційних кольорів українського народу має дуже давню історію, більш як 700 років. Це вам не аби-що. А потім ми поговорим окремо про велике крадівництво - як з'явився російський триколор, який вони за часів Петра І просто вкрали.

comments powered by HyperComments