Таємниці підземної Одеси: катакомби і бункери (ВІДЕО)

Пятница, 9 февраля 2024, 10:10
Показуємо нашим читачам Підземну Одесу - комплекс катакомб та протиатомних сховищ часів Холодної війни під Молдаванкою.
Таємниці підземної Одеси: катакомби і бункери (ВІДЕО)

Вхід у незвичайне підземелля розташований у вкрай непримітному місці – у звичайнісінькому старому гаражі, розташованому біля будівлі колишньої жіночої колонії. Спустившись сходами на майже 30 метрів вниз, одразу потрапляєш у бомбосховище, яке відносилося саме до тієї самої жіночої колонії.

Зауважимо, що катакомби під Молдаванкою, де ми побували – це "чисті" та відносно безпечні підземелля. Це не катакомби під Усатовим та Нерубайським на околиці Одеси, де безліч небезпечних, загрозливих обвалами, затоплених підземними водами чи навіть каналізаційними стоками, місць.

Характерною відмінністю від звичайного бомбосховища є безліч решіток. Тут була справжнісінька в'язниця під землею: з камерами, казармами для охорони, харчоблоком та іншими атрибутами типової "зони". Слідом за ним починається цивільне бомбосховище, у якому було навіть приміщення для партійної верхівки з ліпниною та кінозалом. Обидва були збудовані як протиатомний бункер за часів Холодної війни. Зараз від них мало що залишилося, окрім іржавих решіток, що проржавіли.

Це сховище було розраховане щонайменше на 5 тисяч людей.

У цих же катакомбах – невеликий музей одеської шахтної справи. Адже більшість одеських катакомб - це старі каменоломні. Зі здобутого тут каменю будувалося майже все старе місто. У міні-музеї зібрано інструменти каменерізів ХІХ століття. Мало того, кожен бажаючий може спробувати себе як каменотеса або здобувача каменю.

Тут же – артефакти партизанів часів Другої світової та одна з їхніх стоянок під землею. А також – невелика підземна каплиця. Останнім часом сюди додали і експозицію, присвячену обороні України від російської навали - під землею можна побачити різноманітну сучасну зброю та боєприпаси, в тому числі навіть уламки ударних дронів типу "шахед".

У процесі видобутку каменю під Одесою регулярно знаходили останки доісторичних копалин. Мало того, тут під Молдаванкою є природна печера з кістками копалин тварин пліоценового періоду.

Частина підземних ходів колишніх шахт - затоплені водою, тут можна побачити справжнісінькі озера під землею.

Стіни підземель вкриті написами та графіті. Як сучасними, і старими. Один із найчастіших мотивів Підземної Одеси – зображення кораблів, від парусників та пароходофрегатів до броненосців, крейсерів та есмінців часів двох світових воєн, які залишили свій слід у історії Одеси. І, звичайно, тут можна побачити символічне зображення крейсера "москва", який пішов вказаним йому курсом прямісінько на дно.

comments powered by HyperComments