Мюнхен-2025: Європа тепер буде власними силами займатися безпекою

Марк Врублевський  |  Понеділок, 17 лютого 2025, 12:26
Мюнхенська безпекова конференція 14-16 лютого 2025 року стала важливою подією, де обговорювалися ключові питання міжнародної безпеки, зокрема війна в Україні та трансатлантичні відносини.
Мюнхен-2025: Європа тепер буде власними силами займатися безпекою

Початкові виступи лідерів європейських країн

Лідери європейських держав відкрили конференцію, наголошуючи на необхідності єдності та солідарності перед обличчям російської агресії проти України. Президент Франції Еммануель Макрон підкреслив важливість спільних зусиль для досягнення стійкого миру в Європі, тоді як канцлер Німеччини Олаф Шольц закликав до посилення обороноздатності Європейського Союзу та зміцнення співпраці з НАТО.

Виступ віце-президента США Джей Ді Венса

Віце-президент США Джей Ді Венс у своєму виступі торкнувся теми війни в Україні, але швидко перейшов до критики європейських політиків та загальної ситуації у Європі. Він звинуватив європейських лідерів у придушенні свободи слова та неефективному управлінні міграційними процесами. Також Венс висловив сумніви щодо здатності Європи самостійно забезпечувати свою безпеку та закликав до більшого внеску в оборонні витрати. 

Два виступи президента України

Президент України Володимир Зеленський виступив двічі під час конференції. У першому виступі він закликав міжнародну спільноту до посилення військової та фінансової підтримки України, наголошуючи на важливості єдності в протистоянні російській агресії. У другому виступі Зеленський звернув увагу на необхідність надання Україні чітких перспектив щодо членства в ЄС та НАТО, підкреслюючи, що це стане потужним сигналом для москви про рішучість Заходу підтримувати Україну. Також він звернув увагу на небезпеку, яку являють собою російські удари по атомним об'єктам, зокрема удар безпілотником по саркофагу зруйнованого атомного реактору Чорнобильської АЕС 14 лютого 2025 р.

Реакція лідерів європейських країн на виступ Джей Ді Венса

Виступ віце-президента Венса викликав хвилю критики серед європейських лідерів. Колишній прем'єр-міністр Великої Британії Джон Мейджор звинуватив США у "заграванні" з Володимиром Путіним та засудив промову Венса, назвавши її недоречною та такою, що підриває трансатлантичну єдність. Президент Мюнхенської конференції Крістоф Гойсген не зміг стримати емоцій, висловлюючи занепокоєння щодо можливого розколу між США та Європою. 

Гойсґен заявив, що цінності США та Європи не збігаються, а переговори втрачають сенс, допоки путін не постане перед судом за свої злочини проти України. Він також заявив, що Америка живе на іншій планеті, а конференція стала кошмаром для ЄС.

Загальні підсумки конференції

Конференція завершилася усвідомленням необхідності зміцнення європейської обороноздатності та перегляду трансатлантичних відносин. Європейські лідери домовилися про проведення надзвичайного саміту в Парижі для обговорення спільної стратегії щодо безпеки та підтримки України. Було визнано, що Європа повинна взяти на себе більшу відповідальність за власну безпеку в умовах змін у політиці США. 

Порівняння Мюнхенської конференції 2025 року з Мюнхенською конференцією 1938 року

Деякі аналітики провели паралелі між подіями 2025 року та Мюнхенською угодою 1938 року, коли європейські держави намагалися умиротворити агресора шляхом поступок. Сьогоднішні побоювання стосуються можливих домовленостей між США та Росією без урахування інтересів України, що може повторити помилки минулого. Європейські лідери наголошують на важливості єдності та рішучості, щоб уникнути повторення трагічних історичних помилок.

Мюнхенська безпекова конференція 2025 року стала важливим сигналом для міжнародної спільноти про необхідність консолідації зусиль у протистоянні сучасним викликам безпеці та збереженні демократичних цінностей.

comments powered by HyperComments