Ядерна загроза: як путін намагається залякати весь світ
Повномасштабне вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року супроводжувалося безпрецедентним рівнем ядерних погроз з боку кремля. Протягом 2022-2023 років російські політики та військові неодноразово заявляли про можливість застосування ядерної зброї, створюючи атмосферу страху та невизначеності.
Особливої ескалації ядерна загроза з боку росії набула восени 2022 року, коли у відповідь на український контрнаступ у Херсонській та Харківській областях серед російських військових та політиків всерйоз обговорювалися плани застосування тактичних ядерних зарядів.
У 2024 році ця риторика не лише не зменшилась, а навпаки, набула нових загрозливих рис.
Ядерні погрози росії у 2022-2023 роках
З початку повномасштабної війни російські пропагандисти та політики активно використовували ядерний шантаж як засіб тиску на Захід та Україну. Російські офіційні особи неодноразово натякали на можливість застосування ядерної зброї у разі "екзистенціальної загрози" для росії. Ці погрози супроводжувалися демонстрацією військової сили, зокрема проведенням навчань із застосуванням ядерної зброї.
Зміни в ядерній доктрині росії у 2024 році
У листопаді 2024 року росія офіційно оновила свою ядерну доктрину. Нова доктрина передбачає ще більш розширене коло обставин, за яких росія може застосувати ядерну зброю.
Зокрема, в новій доктрині з'явилися положення про можливість застосування ядерної зброї у відповідь на використання високоточної зброї противником, навіть якщо така зброя не є ядерною.
Це суттєво знизило ядерний поріг і зробило ядерний удар більш ймовірним.
Запуск міжконтинентальної балістичної ракети 21 листопада 2024 року
21 листопада 2024 року росія здійснила запуск міжконтинентальної балістичної ракети, що було підтверджено Командуванням повітряних сил ЗСУ. Ракета не була оснащена ядерними боєголовками, але мала роздільну звичайну бойову частиу. Ракета вдарила по місту Дніпро.
Точний тип запущеної ракети ще встановлюється. Ймовірно, це могла бути розроблена з порушеннями міжнародних договорів про нерозповюдження ядерної зброї та скорочення ракетного озброєння балістична ракета середньої дальності "Рубєж", яка запускалася за допомогою комплексу "Ярс".
Цей запуск був розцінений міжнародною спільнотою як демонстрація сили та залякування. Хоча офіційно було заявлено, що це були планові навчання, багато експертів вважають, що цей запуск мав на меті продемонструвати готовність росії до застосування ядерної зброї як технічно, так і політично.
Заява путіна про ракетний комплекс "Орешнік"
У своїй промові 21 листопада 2024 року російський диктатор путін зробив неоднозначні заяви щодо нового ракетного комплексу "Орешнік". Він заявив, що цей комплекс є "непереможним" і здатний подолати будь-яку систему протиповітряної оборони. Ці заяви були розцінені як пряма погроза на адресу країн НАТО.
За його словами, російські військові 21 листопада застосували новітню російську систему середньої дальності "Орешник", яка розвиває швидкість у 10 "махів" (швидкостей звуку) і яку ніхто у світі не зможе збити. Також путін сказав, що рф заздалегідь попереджатиме мирних жителів у разі застосування таких систем, як "Орешник". Це може бути натяком на те, що це не останній удар. Також путін звинуватив США в ескалації і пообіцяв симетричні відповіді.
І майже головне: путін сказав, що в Україні конфлікт глобального характеру, після удару західною зброєю по російській території.
Загальна кількість ядерної зброї у росії
Точна кількість ядерної зброї у росії є державною таємницею. Однак, за оцінками експертів, росія має найбільший у світі арсенал ядерної зброї. За відкритими даними на 2022 рік росія мала від 5900 до 6300 боєголовок різних типів.
Російський ядерний арсенал включає як стратегічні, так і тактичні боєголовки, які можуть бути доставлені різними носіями:
- Повітряне базування: стратегічні бомбардувальники Ту-160, Ту-95МС.
- Морське базування: підводні човни з балістичними ракетами.
- Шахтне базування: міжконтинентальні балістичні ракети, розміщені в шахтах.
Зокрема, росія має 521 міжконтинентальну балістичну ракету в наземних і морських варіантах. Для накопичення такого арсеналу знадобилося понад два десятки років. У цих підрахунках відсутні дані про ракету РС-26 "Рубіж", якою напередодні окупанти, ймовірно, атакували Дніпро.
Загалом рф має 34 МБР типу РС-20 " Воєвода " (розгортання стартувало ще 1988 року), 60 МБР типу РС-12М " ТопольМ " , 18 МБР РС-12М1 " Тополт-М " , 180 МБР РС-24 "Ярс" у шахтному варіанті та 24 такі ракети у мобільному варіанті (з 2014 року), а також невідома кількість МБР "Сармат" та близько 8 ракет "Авангард".
Ядерні погрози росії створюють серйозну загрозу для міжнародної безпеки. Ескалація ядерної риторики та розширення кола обставин, за яких росія може застосувати ядерну зброю, свідчать про те, що Кремль готовий йти на крайні заходи для досягнення своїх геополітичних цілей.
Міжнародна спільнота повинна вжити всіх можливих заходів для стримування росії та зменшення ризику ядерної катастрофи.